کد خبر: ۳۶۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳
گویا قرار است شیوه سهمیه‌بندی بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند. این طرح قرار است به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شود و بعد در کل کشور.

سهمیه بنزین تغییر می کند؟

کانال عرضه اولیه امروز نامه‌ای را منتشر کرده که می‌گوید معاونت اقتصادی دولت دستور اجرای طرح بازتوزیع یارانه بنزین را داده است. در این نامه اعلام شده که بر اساس مصوبات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی که در تاریخ ۲۲ آبان برگزار شده، قرار است طرح بازتوزیع یارانه بنزین از طریق ارائه سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو‌ها به صورت آزمایشی در جزیره کیش و قشم اجرا و هیات وزیران بر اساس نتایج حاصل از اجرای آزمایشی طرح، در خصوص تعمیم آن به کل کشور تصمیم‌گیری کنند.

در ادامه نامه عنوان شده که دستگاه‌های ذیربط زیرساخت‌های لازم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای تعمیم طرح به کل کشور را در مدت اجرای آزمایشی آن ایجاد کنند.

این نامه را «کانال عرضه اولیه» منتشر کرده و بر اساس تاریخ آن، مشخص است که دستور اجرای تغییر سهمیه‌بندی بنزین، از سوم آبان ماه صادر شده است.

رسانه‌هایی، چون تسنیم هم خبر تغییر سهمیه‌بندی بنزین را منتشر کرده‌اند.طرح تخصیص سهمیه بنزین به افراد

پییشنهاد تغییر سهمیه‌بندی بنزین و تخصیص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو، پیش از این هم بار‌ها مطرح شده بود. در این طرح مساله مهم این است که یارانه بنزین به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین استفاده را از بنزین دارند. به عبارتی افرادی که تعداد خودروی بیشتری دارند، یارانه بنزین بیشتری هم دریافت می‌کنند. اما افرادی که خودرو ندارند، از یارانه بنزین هم بی‌بهره‌اند.

برای همین این مساله مطرح شد که سهمیه بنزین به جای خودرو، به افراد و یا کارت ملی تعلق بگیرد. به این ترتیب هر فرد ماهانه سهمیه بنزین مشخصی دارد که می‌تواند از آن استفاده کند. یا اینکه آن را ذخیره کند.

آنچه اجرای طرح تخصیص بنزین به افراد را دشوار می‌کرد، این بود که افرادی که خودرو ندارند و یا از بنزین خود استفاده نمی‌کنند آن را چگونه می‌توانند بفروشند. به عبارتی مکانیزم عرضه و فروش بنزین مشخص نبود.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار