کد خبر: ۳۷۱۲۸
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
حجم معاملات اوراق بدهی دولت در ۷ دی ماه ۱۴۰۰ جهشی بزرگ را تجربه کرد و وارد کانال ۴۰۰ میلیارد تومانی شد.

جهش معاملات اوراق| معاملات اوراق وارد کانال ۴۰۰ میلیارد تومانی شد

 دیروز سه‌شنبه حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با ۴۶ درصد افزایش به ۴۳۲ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۲ نماد اخزا و ۹ نماد اراد انجام شد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نماد‌های اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسید‌های کوتاه‌تر کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با سه دهم درصد کاهش به ۲۴.۴۰ درصد رسید. نرخ اوراق با سررسید‌های دو سال با دو دهم درصد کاهش به ۲۵.۴۲ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال به ۲۶.۰۳ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با دو دهم درصد کاهش به ۲۶.۴۹ درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید‌های ۴۰۰ روز ۲۵.۵ درصد، در ۶۰۰ روز ۲۶.۷ درصد و در ۸۰۰ روز حدود ۲۷ درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسید‌های زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسید‌های مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار