کد خبر: ۳۷۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲
در دو هفته گذشته لیر ترکیه باز هم نوسانات عجیبی را تجربه کرد. هم اکنون هر دلار آمریکا معادل ۱۳ لیر ترکیه است. اردوغان از مردم خواست تا پس‌انداز‌های خود را حفظ کنند چرا که نوسانات بازار تحت کنترل است.

سقوط آزاد لیر| اردوغان به لیر پشت کرد

 لیر ترکیه بدترین سال خود را در زمان به قدرت رسیدن ۲۰ ساله اردوغان تجربه کرد. اردوغان روز جمعه از مردم خواست تا به سیاست‌های اقتصادی او اعتماد کنند. لیر ضعیف‌ترین عملکرد را در میان بازار‌های نوظهور سال ۲۰۲۱ داشته است. این ارز در سال جاری ۴۴ درصداز ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد که ۱۹ درصد آن همین هفته اتفاق افتاده است.

بحران ارز برخلاف ریزش لیر و تورم ۲۱ درصدی، اقتصاد ۷۲۰ میلیارد دلاری ترکیه را رونق بخشید. دلیل این اتفاق برنامه اقتصادی جدید اردوغان مبنی بر صادرات و اعتبار مالی بوده است.

دو هفته پیش اردوغان برنامه پرداخت غرامت به خسارت دیدگان بازار به کمک بانک مرکزی را مطرح کرد. این کار حدود ۵۰ درصد به ارزش لیر کمک کرد. به این در دو هفته گذشته ارزش هر دلار آمریکا از ۱۸ لیر به ۱۰ لیر رسید.

وی روز جمعه از مردم ترکیه خواست تا پس انداز‌های خود را حفظ کنند و طلا را به بانک‌ها منتقل کنند چرا که نوسان بازار تحت کنترل است. اردوغان خطاب به یک گروه تجاری گفت: «ما از پول خودمان به عنوان شاخص استفاده نمی‌کنیم. همین دلیل شکست ماست. ما باید با لیر ترکیه پیش برویم نه با ارز‌های خارجی کشور‌های مختلف». وی معتقد است که نرخ‌های بهره بالا قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

اکنون ارزش هر دلار آمریکا به ۱۳ لیر رسیده است.

به نقل از رویترز، پیش‌بینی می‌شود تورم ترکیه تا نیمه‌های سال ۲۰۲۲ به ۴۰ درصد برسد. بسیای از اقتصاددانان هشدار می‌دهند که اگر ارزش لیر همچنان کاهش یابد می‌تواند تورم و بار مالی دولت را افزایش دهد.

رتبه‌بندی اردوغان برای انتخابات سال ۲۰۲۳ در حال کاهش است. اما برخی از تحلیلگران سیاسی معتقدند اردوغان قصد دارد با حفاظت از سپرده‌ها و افزایش ۵۰ درصدی دستمزد‌ها می‌تواند این کاهش رتبه را جبران کند و راه را برای انتخابات زود هنگام باز کند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار