کد خبر: ۳۷۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷
یک کارشناس بازار خودرو در گفت و گو با «معاصر»:
کارشناس بازار خودرو و عضو هیات علمی دانشگاه علامه با ارزیابی مثبت از حذف شورای رقابت، تاکید کرد که این سیاست دولت تاثیری در کاهش قیمت خودرو در بازار به همراه نخواهد داشت.

حذف شورای رقابت تاثیری در کاهش قیمت خودرو ندارد

علی خاکساری در گفت و گو با «معاصر» با بیان این مطلب افزود: البته حذف شورای رقابت یکی از اقدامات صحیح و بجای دولت است، به دلیل اینکه وجود شورای رقابت یکی از معضلات صنعت خودروی کشور بود، اما به هر حال حذف این شورا نیز تاثیری در روابط خودرو و قیمت خودرو نمی گذارد. چرا که همواره عوامل دیگری وجود دارند که قیمت خودرو را در کشور تعیین می کنند.
وی ادامه داد: نهادهایی مانند شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده درواقع صرفا بله قربان گو هستند و درنتیجه حذف شورای رقابت هیچ تاثیری در قیمت خودروها به دنبال نخواهد داشت.
خاکساری همچنین در پاسخ به اینکه حذف شورای رقابت چه تاثیرات مثبتی را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: آنچه مسلم است شورای رقابت یک سازمان زائد بود که با داشتن تشکیلات عریض و طویلی هزینه های کلانی را به دولت تحمیل می کرد، اما این در حالی بود که هیچ عملکرد مثبتی در ارتباط با بحث رقابتی کردن تولید و رقابتی کردن قیمت ها در بازار خودرو هیچ گاه از این شورا دیده نشد.
این مدرس دانشگاه بیان کرد: در نتیجه حداقل تاثیر مثبت حذف شورای رقابت این است که یک بخشی از هزینه های تحمیل شده به دولت را کاهش می دهد.

شرط اثربخشی آزادسازی واردات خودرو


این کارشناس بازار خودرو در بخش دیگری از اظهارات خود در پاسخ به اینکه آزادسازی واردات خودرو به کشور چه اثراتی را در قیمت خودروهای داخلی بر جای می گذارد، اظهار داشت: اگر واردات خودرو عملیاتی شود و واردات خودرو غیرانحصاری باشد، به شدت روی قیمت ها در بازار خودرو تاثیرگذار خواهد بود و قیمت خودروهای داخلی به سمت و سوی واقعی شدن پیش می رود.
خاکساری تاکید کرد: اما اگر واردات خودرو به صورت مشروط، انحصاری و محدود باشد و در دست یک عده خاص و بر مبنای سیاست های خاصی باشد که بخواهند وزارت صنعت، معدن و تجارت، دولت و یا گمرک درخصوص عده ای اعمال کند، این رویکرد فقط در ظاهر خواهد بود و هیچ تاثیری در کاهش قیمت خودروهای داخلی بر جای نخواهد گذاشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه خاطر نشان کرد: در این میان فقط آن عده معدود و خاصی که همیشه در این عرصه حضور دارند، سودهای کلانی را از بحث آزادسازی واردات خودرو به دست خواهند آورد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: