کد خبر: ۳۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
واریانت B.۱.۶۴۰.۲ موسوم به سویه فرانسوی یا IHU (اولین بار انستیتو دانشگاهی بیماریهای عفونی مدیترانه ای شهر مارسی فرانسه آن را معرفی کرد) در اخبار مطرح شده است.

وضعیت قرمز در فرانسه |نگرانی ها از بابت سویه جدید کرونا در فرانسه

 هرچند قدمت این سویه تقریبا به امیکرون نزدیک است و به ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) ۲۰۲۱ برمی گردد اما به دلیل ترس عمومی مردم از بیماری کووید۱۹ و آمادگی ذهنی برای خبرسازی ها، اکنون نقل محافل شده است. این واریانت در مقاله فیلیپ کولسون و همکارانش از فرانسه گزارش شده که در medRxiv در دسترس است.

تا این لحظه حدود ۱۲ نفر مبتلا به این واریانت از فرانسه گزارش شده است که همه مبتلایان با فردی که دو دوز واکسن دریافت داشته است؛ ولی اخیرا به کشور کامرون در آفریقا سفر کرده، در تماس بودند.

حسن رودگری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون پژوهشی سازمان نظام پزشکی درباره اینکه واریانت فرانسوی چه ویژگی‌هایی دارد و  آیا از امیکرون و دلتا خطرناک‌تر است؟ می‌گوید: کندتر بودن سرعت گسترش این واریانت در مقابل امیکرون امر واضحی است و در خصوص شدت بیماری  یا خطرناکتر بودن آن نیز گزارشی موجود نیست. این سویه که از جانب WHO یک واریانت تحت مطالعه و بررسی یا Variant under investigation نامیده شد، اصالتا آفریقایی است و حاصل تجمع ۴۶ جهش ژنتیکی و ۳۷ حذف یا deletion ژنتیکی بوده و این تغییرات گسترده ژنتیکی منجر به جایگزینی هنجارشکن ۳۰ آمینو اسید و حذف ۱۲ تای دیگر شده است.

رودگری ادامه می ‌دهد: برخی دانشمندان این تعدد جهش ها را علامتی از مقاومت احتمالی این واریانت در مقابل واکسن ها یا ایمنی ناشی از ابتلا می دانند. باید این تصور را هم داشت که شاید تجمع انواع دیگر جهش ها باعث کاهش اثر جهش های شناخته شده و خطرناک در این سویه شود، چون باوجود داشتن N۵۰۱Y و E۴۸۴K اما گزارش تایید شده ای برای سریعتر بودن، آلاینده تر یا خطرناک تر بودن در یک ماه اخیر وجود ندارد و تا بحال تنها در ۱۲ نفر دیده شده است. گزارشات بالینی هم حاکی از وجود شدت خفیف تا متوسط بیماری در این افراد است.

وی درباره اینکه آیا اومیکرون خطرناک ترین سویه کروناست؟ گفت: اکنون امیکرون که خاستگاهش آفریقای جنوبی است، تا حدی شبیه سویه مطلوب است، هرچند باید منتظر اطلاعات بیشتر و تکمیلی تر در مورد کم خطری و یا عوارضش بود. امیکرون در مجموع حدود ۶۰ جهش دارد که ۵۰ تای آن منجر به تغییرات آمینو اسید می‌شود و ۸ تا نمی‌شود و ۲ عدد هم در منطقه غیر کدگذاری  non-coding شده هستند. ۳۲ جهش پروتئین اسپایک را تحت شعاع قرار می دهند که می تواند قدرت فرار از ایمنی بدهد. در امیکرون ۳ حذف کوچک و یک اضافه کوچک نیز در منطقه پروتئین اسپایک‌وجود دارد. از این جهش ها حدود ۱۵ عدد بر روی اتصال ویروس به گیرنده های سلولی میزبان هم اثر می گذارند.

وی ادامه داد: شاید برخی جهش ها به امیکرون قدرت انتقال بالا داده باشد اما در عین حال از شدت بیماری کاسته که خبر خوبی است و در اکثر کشورهای درگیر آمار مرگ و میر چندان تغییر نکرده است مثلا در انگلستان باوجود ابتلای تا ۲۲۰ هزار نفر در روز اما مرگ و میر عمدتا زیر ۱۰۰ نفر و بیشتر در افراد واکسن نزده بوده است، بیماری های زمینه ای یا ناشی از سویه دلتاست. مطالعات اولیه در آفریقای جنوبی و انگلستان حاکی از آن است که باوجود گسترش سریع و احتمال ابتلای مجدد افراد اما امیکرون بین ۳۰ تا ۷۰ درصد میزان بستری کمتری از سویه قبلی دارد.

او تاکید کرد: در حال حاضر وجود امیکرون بعنوان سوش غالب با شدت بیماری کمتر از سابق را می‌توان با گسترش پوشش جهانی واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیری از ایجاد سویه‌های جدید و خطرناک به پاندمی کووید۱۹ خاتمه داد و آن را به یک بیماری عادی تبدیل کرد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار