کد خبر: ۳۷۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
سفیر دولت پیشین آمریکا در سازمان ملل، در گفت‌وگویی از رویکرد دولت جدید این کشور در قبال ایران و موضوع لغو تحریم‌ها انتقاد کرد.

نگرانی نیکی هیلی از پیامدهای لغو تحریم‌های ایران برای آمریکا

 نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در زمان دولت دونالد ترامپ، جو بایدن رئیس جمهور این کشور را به پنهان‌کاری در روشن ساختن عواقب لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

به گفته هیلی، «در افتادن با کنگره برای بازگشت به توافق هسته‌ای، برای رئیس جمهور بایدن غیرمسئولانه و واقعا خطرناک است».

او افزود: مردم آمریکا تماما حق دارند بدانند که آیا ما به بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم پول می‌دهیم یا نه. ما سزاوار دانستن جوابیم و کنگره باید بایدن را پاسخگو بداند.
 انتقاد هیلی از بایدن در پی این مطرح می‌شود که دولت جدید آمریکا چند ماه پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، در مارس ۲۰۲۱ وارد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین شد و با تاکید بر این که مایل است برای حل‌وفصل مسئله هسته‌ای ایران، مسیر دیپلماسی را در پیش بگیرد، اعلام آمادگی کرده است که در صورت عملی شدن آن‌چه «بازگشت به پایبندی دوجانبه با ایران به توافق هسته‌ای می‌خواند»، تحریم‌های ناسازگار با برجام [توافق هسته‌ای]را لغو کند.

این تحریم‌ها که با انجام شدن توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ لغو شده بودند، با خروج دولت ترامپ از توافق در سال ۲۰۱۸، بازگردانده شدند. تحریم‌های جدیدی نیز در مدت روی کار بودن دولت ترامپ علیه ایران اعمال شد.

اغلب جمهوری‌خواهان هم‌حزبی ترامپ در کنگره همانند هیلی، از رویکردی که دولت بایدن در قبال ایران در پیش گرفته است و تصمیم آن برای بازگشت به توافق هسته‌ای، بار‌ها انتقاد کرده‌اند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار