کد خبر: ۳۸۱۸۹
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
وام| وام بدون ضامن|خبر خوش برای متقاضیان وام بدون ضامن| افزایش وام بدون ضامن
در حال حاضر سه نوع وام بدون ضامن در بانک مسکن پرداخت می شود که البته سقف این وام ها ۸۰ میلیون تومان است.

خبر مهم برای متقاضیان وام| این بانک ها وام بدون ضامن می دهند

وام بدون ضامن برای مردم مهم است. وام بدون ضامن از اهمیت بالا برخوردار است. وام بدون ضامن را بانک های مختلف می دهد. وام بدون ضامن توسط مدیران عامل بانک‌ها ارائه داده می شود. در ادامه به بررسی وام بدون ضامن می پردازیم.

جزئیات جدید وام بدون ضامن

در حال حاضر سه نوع وام بدون ضامن در بانک مسکن پرداخت می شود. اولین مدل وامی که در بانک مسکن پرداخت می شود وام جعاله یا تعمیرات مسکن است که تا سقف ۸۰ میلیون تومان پرداخت می شود. مدل دوم وام ضروری تحت عنوان وام مرابحه است که سقف آن ۵۰ میلیون تومان است و فقط به کسانی پرداخت می شود که قبلا این نوع وام را نگرفته اند و از یکی از بانک های کشور حقوق دریافت می کنند و مدل سوم وامی است که سقف آن ۵۰ میلیون تومان است و فقط به کسانی پرداخت می شود که حقوق خود را از بانک مسکن دریافت می کنند.

چندی پیش احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در خبری اعلام کرد که بانک‌ ها باید برای پرداخت تسهیلات خرد زیر ۱۰۰ میلیون تومان دست از سختگیری بردارند و این نوع وام ها را بدون ضامن و با اتکا به رتبه اعتباری افراد در بانک‌ها پرداخت کنند.
حالا شعب بانک مسکن اعلام می کنند که تنها امکان پرداخت وام جعاله مسکن را بدون ضامن و با اعتبارسنجی مشتریان دارند که سقف آن ۸۰ میلیون تومان است و البته مبلغ وام بر اساس تشخیص بانک و اعتبارسنجی مشتریان تعیین می شود.
وام ضروری یا فوری که برای اموری مانند پیش پرداخت رهن منزل و یا قسط مشارکت در ساخت خانه یا خرید وسایل مورد نیاز منزل، تعویض ماشین، مخارج بیمارستان، هزینه های ازدواج و ... پرداخت می شود.

در همین زمینه بسیاری از بانک های بزرگ دولتی و خصوصی در یکی دوسال گذشته طرح تسهیلاتی را ارایه می دهند به نام کارت اعتباری مرابحه خرید کالا که مبلغ این وام معمولا از ۱۰ میلیون تا سقف ۵۰ میلیون تومان است. در بانک مسکن وام مرابحه برای اموری مانند تعمیر یا کمک هزینه خرید مسکن یا رهن مسکن پرداخت می شود.

اینکه سقف وام چطور تعیین می شود بستگی به سطح درآمدی افراد دارد. فرمول محاسبه توان بازپرداخت اقساط بر اساس فیش حقوقی به این ترتیب است که چهل درصد مبلغ خالص دریافتی فیش حقوقی شما ملاک عمل قرار می گیرد.

و نوع سوم وام بدون ضامن که در بانک مسکن پرداخت می شود به کارمندان و بازنشستگانی تعلق می گیرد که حقوق خود را از این بانک دریافت می کنند.

وام نوع سوم سود ۸ درصد دارد و این بانک حداکثر زمان بازپرداخت وام بدون ضامن را ۴۸ ماه اعلام کرده است. البته این مدت زمان برای مبلغ وام بدون ضامن ۵۰ میلیون تومانی کمتر است و به ۳۶ ماه می‌رسد.

طبق اطلاعات منتشر شده از بانک مسکن، افراد به منظور درخواست این نوع وام باید سپرده قرض الحسنه داشته باشند یا در یکی از شعب این حساب را افتتاح کند. ضمن اینکه متقاضیان باید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بابت تشکیل پرونده و آبونمان سالیانه بپردازند.

البته متقاضیان قبل از پرداخت هزینه‌های جانبی و افتتاح سپرده، باید رتبه اعتباری مورد نظر را به دست بیاورند. رتبه اعتباری برای دریافت این وام به آ، بی و سی تقسیم می‌شود. بانک مرکزی رتبه اعتباری متقاضیان را به بانک مورد نظر اعلام می‌کند.

مبلغ اقساط ماهیانه برای این تسهیلات، با در نظر گرفتن مدت بازپرداخت ۴۸ ماهه، ۲ میلیون و ۹۳۷هزار و ۵۰۰ تومان است. کل سود این وام هم به ۴۰ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۸ تومان و مجموع وام و سود آن نیز به ۱۴۱ میلیون و ۴۹ هزار و ۹۹۸ تومان می ‌رسد.

احسان خاندوزی اعلام کرد: با بخشنامه ‎وزارت اقتصاد، بانک‌های زیرمجموعه این وزارتخانه مکلف شدند تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان افراد حقوق‌بگیر و مستمری‌بگیر دارای رتبه اعتباری مناسب (از بانک محل دریافت حقوق خود) را "بدون ضامن" انجام دهند.

پیش از این، در نشست رئیس جمهور با مدیران عامل بانک‌ها مصوب شد تا پرداخت تسهیلات خرد به مردم با اعتبارسنجی جایگزین اخذ وثیقه شود و علی بهادری جهرمی_سخنگوی دولت نیز از تغییر نوع وثیقه‌ برای وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: در پی این تغییر، کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.

«قیمت وام مسکن رکورد سه ساله زد»؛ این جمله هفته هاست که تکرار می شود. درابتدا این قیمت با بالارفتن سقف خرید اوراق درابتدای پاییز جهش قابل توجهی داشته و در کانال ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت. بانک مسکن نیز درواکنش برای مقابله با افزایش قیمت در ماه پایانی پاییز اقدامی حمایتی در جهت جلوگیری از رشد مداوم قیمت ها کرد. این نهاد در اطلاعیه ای اعلام کرد هزینه خرید اوراق ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده و این چنین روند صعودی قیمت اوراق را شکست.

اما روند قیمت اوراق در روزهای گذشته نشان می دهد هنوز سطح قیمت اوراق در بالاترین میزان خود در حداقل دو سال اخیر قرار گرفته است.


قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در هفته پایانی دی ماه به بالاترین سطح خود در حداقل دو سال گذشته رسید. این رقم در چهارشنبه ۲۹ دی ماه معادل با ۱۲۴ هزار تومان بوده که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.

با افزوده شدن تسهیلات در این بازار، هزینه وام مسکن نصف شده و برای مجردین در سقف خود به ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و برای متاهیلن به ۵۹ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید.

در شرایطی که افزایش تسهیلات قرار بود از رشد قیمت جلوگیری کند موج جدید تقاضا در این بازار در مقابل عرضه پایین اوراق موجب شد تا هزینه برگه های خرید خانه از طریق بانک مسکن دوباره صعودی شود.

در نهایت کسر این رقم از دریافتی اولیه متقاضیان نشان می دهد هزینه مازاد اوراق برای مجردین در طول دوازده سال به ۳۷۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان و برای متاهلین به ۶۴۱ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسیده است.

 

روند صعودی نرخ سود در بازار مسکن


با احتساب پرداختی اولیه متقاضیان درازای خرید وام، نرخ سود هم از میزان اسمی خود جدا خواهد شد. با تسهیلات اخیر بانک مسکن (کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق) نرخ سود وام در سطح ۲۲.۱۱ درصد قرار گرفت. این نرخ در ابتدای دی ماه تا کانال ۲۰ درصد پایین آمد اما با رشد دوباره قیمت اوراق این نرخ دوباره در کانال ۲۲ درصد قرار گرفته و نشان از مسیری صعودی داشته است.

 

ماجرای افزایش قیمت وام از زبان علمداری


محمد حسن علمداری، عضو هیئت مدیره بانک مسکن در خصوص علت افزایش قیمت اوراق اشاره کرد این افزایش می تواند از کانال مشتریان خرید در اوراق فرابورس و داد وستد های مالی در این بازار شکل گرفته باشد.

وی اضافه کرد این روند افزایشی می تواند به قیمت تعادلی که در سطح ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان است برسد. پیش بینی قیمت اوراق تسه توسط این مقام بانک مسکن نشان می دهد در پایان بهمن ماه این قیمت محقق خواهد شد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار