کد خبر: ۳۸۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۲
سردرد و به طور خاص سردرد‌های مزمن از نشانه‌های کمبود یک ویتامین است.

علت سردردهای مزمن چیست؟

پژوهشگران در مطالعات خود به بررسی تاثیر کمبود ویتامین دی در افراد پرداخته و دریافتند نزدیک به ۷۰ درصد از افرادی که دارای سطوح پائینی از این ویتامین در بدن خود هستند، با مشکلاتی همچون سردرد مواجه می‌شوند.

به این ترتیب می‌توان سردرد و به طور خاص سردرد‌های مزمن را یکی از نشانه‌های کمبود این ویتامین دانست. به گفته محققان، احتمال بروز این سردرد‌ها در ماه‌های زمستان و زمانی که سطح ویتامین دی در بدن به پایین‌ترین حد خود می‌رسد، دو برابر بیشتر از سایر روز‌های سال است.

گفتنی است که در طول زمستان، آفتاب کمتری به پوست می‌تابد و بدن قادر به تولید ویتامین دی کافی نیست. این نتایج از یک مطالعه که توسط پژوهشگران فنلاندی بر روی ۲۶۰۱ مرد انجام شد، به دست آمده است.

در این میان نکته بسیار مهمی که توسط محققان به دست آمد، این بود که سردرد‌های ناشی از کمبود ویتامین دی نباید با سردرد‌های عادی و میگرنی اشتباه گرفته شود، زیرا دارو‌های فعلی موجود برای میگرن از جمله قرص‌های مسکن می‌توانند در برخی موارد بیشتر از اینکه مفید باشند مضر بوده و باعث بروز مشکلاتی در فرد شوند.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند: مردم اغلب دارو‌های اشتباه یا بیش از حدی را مصرف می‌کنند. این موضوع در حالی است که سردرد‌های اولیه از جمله میگرن، یکی از مشکلات بهداشتی و علل اصلی ناتوانی در جمعیت شاغل مدرن محسوب می‌شود.

در حال حاضر، یک روند جهانی در مزمن شدن میگرن و تعداد فزاینده‌ای از موارد سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو به دلیل استفاده نادرست ویا استفاده بیش از حد از مسکن‌ها وجود دارد. در خاتمه گفتنی است اشتباه گرفتن سردرد‌های ناشی از کمبود ویتامین دی با سردرد‌های میگرنی موجب استفاده نادرست از مسکن‌ها شده و در نهایت بدن فرد نسبت به این دارو‌ها مقاوم می‌شود. در نتیجه هنگام نیاز به مصرف مسکن برای سردرد‌های عادی و میگرنی، این دارو‌ها تاثیر لازم را ندارند.

شرح کامل این مطالعه در مجله Scientific Reports منتشر شده و در اختیار محققان قرار دارد.

منبع: سیناپرس

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار