کد خبر: ۳۸۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
آنطور که تسنیم نوشته، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا رقابت میان ایالات متحده و چین شکل تازه ای به خود گرفت و سیاست‌های تندش و بعضا یک جانبه گرایانه دولت جمهوریخواه آمریکا باعث شد که این رقابت به تنش میان دو کشور تبدیل شود.

جنگ ابر قدرت ها در راه است | چین و آمریکا به جان هم می افتند؟

درپی تشدید تنش میان دو ابرقدرت جهانی در جنوب شرق آسیا سفیر چین در آمریکا هشدار داده که چین و آمریکا ممکن است درگیر یک مناقشه نظامی بر سر تایوان شوند.آنطور که تسنیم نوشته، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا رقابت میان ایالات متحده و چین شکل تازه ای به خود گرفت و سیاست‌های تندش و بعضا یک جانبه گرایانه دولت جمهوریخواه آمریکا باعث شد که این رقابت به تنش میان دو کشور تبدیل شود.


هرچند رفتار خاص ترامپ باعث شد تا وی به عنوان عالیرتبه ترین مقام آمریکا بیش از اینکه به دنبال جلب نظر متحدان قدیمی این کشور برای تشکیل ائتلاف علیه رقیبی همچون چین باشد، با سیاستهایی بعضا تهدیدآمیز آنها را مجبور به حضور در این عرصه کرد. این رویکرد با روی کار آمدن جو بایدن، به عنوان یک رئیس جمهور دموکرات شکل دیگری به خود گرفت و رئیس جمهور فعلی آمریکا سعی کرد با استفاده از راهکارهای سیاسی دوستان قدیمی آمریکا را در این رقابت با خود همراه کند.

بدون شک درحال حاضر بزرگترین اولویت سیاست خارجی آمریکا ادامه تلاش برای جلوگیری از رشد پرسرعت چین در عرصه های مختلف است. تایوان به عنوان یکی از چالش‌های دولت چین مهره مناسبی برای واشنگتن است تا با استفاده از این جزیره به اهداف خود نزدیکتر شود.

حمایتهای آمریکا از جاه طلبی‌های تایوان برای جدایی از چین هرچند علنی نشده اما بدون شک پررنگ تر از سالهای گذشته به نظر میرسد. چین نیز به شیوه‌های مختلف ازجمله اعزام جنگنده‌های خود به آسمان تایوان تاکید دارد که این جزیره خط قرمز پکن است و حتی مقامات ارشد چین ازجمله رئیس جمهور این کشور اظهاراتی مبنی بر پیوستن دوباره تایوان به سرزمین چین را مطرح کرده‌اند.

در این رابطه کین گانگ، سفیر چین در آمریکا که به تازگی جانشین چوی تیانکای باتجربه شده و یک سیاستمدار وفادار به اندیشه‌های حزب حاکم چین به شمار میرود در مصاحبه با ان پی آر گفت اگر مقامات تایوانی ” که به واسطه حمایتهای آمریکا جسارت یافته‌اند، تا انتهای مسیر بر جدایی از چین تاکید کنند” به احتمال بسیار زیاد پکن و واشنگتن درگیر یک مناقشه نظامی خواهند شد.

در این خصوص، شورای امور سرزمین تایوان در واکنش به این بیانیه مدعی شد که مقامات چینی سعی درمانع تراشی در تبادلات میان تایوان و آمریکا دارند. به گفته این نهاد، تایوان به تعمیق روابط با دموکراسی‌های همسو و همچنین تلاش برای ایجاد صلح در تنگه تایوان ادامه می‌دهد؛ اتفاقی که در واقعیت کاملا عکس آن شکل گرفته و تایوان به یکی از محورهای اصلی تنش میان آمریکا و چین در دریای چین جنوبی تبدیل شده است.

مقامات سیاسی آمریکا نیز طبق انتظار همانند دولت این کشور نسبت به این موضع سفیر چین واکنش نشان دادند. شدت این انتقادات به حدی بود که برخی نمایندگان مانند تام تیفانی خواستار اخراج سفیر چین از آمریکا شدند. برخی دیگر از نمایندگان مانند میشل استیل نیز پیشنهاد اصلاح قانون America COMPETES در راستای حمایت از ازسرگیری روابط دیپلماتیک رسمی بین تایوان و ایالات متحده شدند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار