کد خبر: ۳۸۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران با بیان اینکه برای رفع چالش‌ها گلخانه ساز‌ها باید خود صاحب صنایع باشند، گفت: باید به آن سمت برویم که گلخانه سازان برای کاهش قیمت تمام شده گلخانه‌ها در صنایعی مانند لوله سازی‌ها و بخش‌هایی از پتروشیمی‌ها حضور و در مالکیت آن‌ها سهم داشته باشند.

گلخانه‌ساز‌ها برای رفع چالش‌ها باید صاحب صنایع باشند

علیرضا بزرگی در همایش نقش انجمن ملی گلخانه‌سازان ایران در توسعه گلخانه‌های کشور با بیان اینکه صنعت گلخانه‌ای ایران با چالش‌هایی مواجه است، تصریح کرد: احداث گلخانه گران تمام می‌شود و از سرعت کندی برخوردار است. واگذاری زمین با قیمت کارشناسی و قسطی می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

این مقام مسئول با انتقاد از اینکه مردم را تشویق می‌کنیم برای سرمایه گذاری در حوزه گلخانه، اما یک عالم موانع جلوی راهش می‌گذاریم، اظهار کرد: گلخانه سازان ما نیز خودشان را برای یک حرکت بزرگ ملی گلخانه سازی آماده نکرده اند، ما باید برویم به سمت انبوه سازی، ارزان سازی با انبوه سازی ممکن می‌شود.

او با بیان اینکه عقیده دارد برای رفع چالش‌ها گلخانه ساز‌ها باید خود صاحب صنایع باشند، ابراز کرد: باید به آن سمت برویم که گلخانه سازان برای کاهش قیمت تمام شده گلخانه‌ها در صنایعی مانند لوله سازی‌ها و بخش‌هایی از پتروشیمی‌ها حضور و در مالکیت آن‌ها سهم داشته باشند.

وی به موئلفه دیگر برای ارزان سازی گلخانه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: برای شکاندن قیمت گلخانه و ارزان سازی، ورود تکنولوژی و فناوری‌های نو بسیار مهم است؛ با تکنولوژی جدید یا بعضا تغییر نگاه به آن این هدف حاصل می‌شود. اگر ساخت گلخانه ارزان شد سرمایه گذار می‌آید، محصول تولید می‌شود، اشتغال افزایش می‌یابد و آب ذخیره می‌شود.

به گفته بزرگی؛ شرکت شهرک‌های کشاورزی ماموریت ویژه خود را تسهیل در سرمایه گذاری توسعه گلخانه‌ها قرار داده است که یک بخشی از آن موضوع مجوز‌ها است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با اشاره به اینکه بازرگانی محصولات گلخانه‌ای موضوع بسیار مهمی است، بیان کرد: در این شرکت ما در حال تاسیس یک شرکت بازرگانی هستیم تا بتوانیم نیاز‌های اولیه از بستر‌های کشت، بذور، سم، کود و صادرات محصولات را مدیریت و نیاز‌ها را برآورده کنیم.

بزرگی با بیان اینکه شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران تنها سازمان توسعه‌ای بخش کشاورزی کشور است، اضافه کرد: ما وظیفه داریم برای توسعه به خصوص در شهرک‌ها و مگا پروژه‌ها با اولویت شهرک‌های شیلاتی و گلخانه‌ای در خدمت سرمایه‌گذاران این بخش باشیم.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار