کد خبر: ۳۸۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
از 42 نوع تالاب در دنیا 41 نوع تالاب در ایران قرار دارد و این امر یعنی چینش طبیعت متوازن است.

اظهارات جدید رئیس محیط زیست| عامل اصلی تخریب محیط زیست مشخص شد

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه امروز به امنیت غذایی پرداختیم اما امنیت حیاتی که همان محیط زیست است، به هم خورده است، تصریح کرد: عامل اصلی تخریب محیط زیست دستگاه‌های اجرایی، مقننه و قضایی هستند چراکه تخریب‌ها ناشی از سیاست‌گذاری و تصمیم‌های اشتباه این سه گروه بوده است.

به گزارش ایلنا؛ علی سلاجقه امروز پنجشنبه 15 بهمن در مراسم روز جهانی تالاب‌ها که در شهرستان بختگان برگزار شد،گفت: مخالف توسعه نیستیم اما توسعه باید با رعایت و حفاظت از محیط زیست باشد،اجازه نمی‌دهیم دستگاه‌های توسعه‌گر به محیط زیست تعرض کنند.

 

وی اظهار داشت: استان فارس به عنوان یک استان تالابی ظرفیت‌های زیادی دارد و عزمی استوار برای حفظ و ارتقای سطوح تالابی استان برداشته شده که در این زمینه این استان می‌تواند الگو باشد.‌

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه نخستین کنوانسیون محیط زیستی دنیا 50 سال قبل در ایران رخ داد، گفت: این امر نشان از این دارد که پیشینه فرهنگ و آموزه‌های دینی ما فراتر از جهان است و باید تالاب‌‌ها حفظ شوند.

رئیس سازمان محیط زیست استان فارس با بیان اینکه به استانداران تاکید کردم که باید نگاهی مثبت به محیط زیست و حفظ و حراست از محیط زیست داشته باشند، عنوان کرد: از 42 نوع تالاب در دنیا 41 نوع تالاب در ایران قرار دارد و این امر یعنی چینش طبیعت متوازن است.

 

وی با بیان اینکه تمام فعل و انفعالات در حوزه آبریز تاثیر خود را در تالاب نشان می‌دهد، تصریح کرد:تالاب‌های دنیا برای یک میلیارد نفر اشتغال ایجاد کردند و 2 میلیارد را غذا می‌دهند اما امروز انسان با تالاب‌ها چه کرده است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: باید قیمت و ارزش تالاب‌ها مشخص شود و اگر قرار است صنعت استقرار پیدا کند، اگر قرار است معدن‌کاری انجام شود در کفه ترازو می‌گذاریم آن وقت خود شما قضاوت خواهید کرد چه چیزی باید حفظ شود.

سلاجقه با تاکید بر اینکه مخالف توسعه نیستیم اما توسعه باید با رعایت و حفاظت از محیط زیست باشد، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم دستگاه‌های توسعه‌گر به محیط زیست تعرض کنند.

وی با بیان اینکه امروز دیدگاهم نسبت به استان فارس تغییر کرد و احساس مسئولیت بیشتری به این استان کردم، گفت: مکلف هستیم که برای حفاظت تالاب‌ها دقت کنیم و ارتقا رفاه تالاب‌نشینان را انجام دهیم.

سلاجقه با اشاره به آزادسازی سواحل افزود: این موضوع در این دولت اقدام شده است و از قوه مجریه شروع شد؛ رودخانه کرج که ملک رانت‌خواران شده بود امروز آزادسازی می‌شود که اینها گام در جهت اصلاح زیرساخت‌های محیط زیست است.

وی با بیان اینکه نقشه راه محیط زیست مبنای عمل قرار گرفته است، گفت: نقشه آمایش سرزمینی مبنای بودجه‌ریزی قرار گرفته و نقشه توان اکوسیستم را مبنای توسعه قرار می‌دهیم در این راستا صنعت و دستگاه‌هایی که در زمینه توسعه وارد می‌شوند باید شاخص‌های محیط زیست را رعایت کنند.

سلاجقه با بیان اینکه دستگاه‌ها باید نگاه جامع به حوزه آبخیز داشته باشند، افزود: حوزه آبخیز تالاب باید مطالعه شود و توسعه بر مبنای این حوزه‌ها باشد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه بر ما تکلیف است که 50 سال آینده را ببینیم و این کاری است که انسان‌های فرهیخته باید انجام دهند، گفت: تنها در این صورت است که رویکرد محیط زیستی در توسعه داریم و رویکرد محیط زیستی یک رویکرد شعاری نیست.

وی با بیان اینکه ستاد ملی تالاب‌ها شکل گرفته است، گفت: 34 تالاب‌ در کنوانسیون رامسر ثبت شده و برنامه‌های مدون برای احیای آنها اجرا می‌شود و استان فارس را در این زمینه به عنوان الگو قرار خواهد گرفت.

سلاجقه همچنین به تفاهم‌نامه با وزارت علوم اشاره کرد و گفت: بر این اساس دانشگاه‌ها در استان‌ها باید یک معضل از محیط زیست را با همکاری سازمان‌های محیط زیست حل کنند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار