کد خبر: ۳۹۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت مرغ قطعه‌بندی و بسته‌بندی شده را اعلام کرد.

قیمت مرغ امروز 26 بهمن 1400| مرغ برای عید گران می شود؟

قیمت مرغ افزایش می یابد. قیمت مرغ قطعه بندی و بسته‌بندی شده (۴ تکه) برای مصرف کنندگان اعلام شد. آن‌طور که مرغ‌داران می‌گویند وزارت جهاد کشاورزی عامل افزایش قیمت‌ مرغ در بازار بوده است. قیمت مرغ نجومی شد. قیمت مرغ در شب غید گران می شود.

قیمت مصوب مرغ قطعه بندی و بسته‌بندی شده

نظر به سیاست دولت مبنی بر کنترل قیمت کالا‌های اساسی، قیمت مصوب مرغ قطعه بندی و بسته‌بندی شده (۴ تکه) برای مصرف کنندگان اعلام شد.

بر این اساس، ران بدون پوست کمرگیری شده کیلویی ۴۱۷۰۰ تومان، سینه با استخوان بدون پوست ۵۰۴۶۵ تومان، کتف (بازو) ۳۱۸۰۰ تومان، بال ۴۰۲۵۰ تومان، گردن ۱۵۲۵۰ تومان، مخلوط ران و سینه بدون پوست ۴۷،۳۰۰ تومان و مخلوط بال و کتف ۳۵،۱۰۰ تومان نرخ گذاری شده است.

کلیه واحد‌های صنفی و شرکت‌های قطعه‌بندی و بسته‌بندی مرغ از تاریخ ابلاغ، موظف به رعایت قیمت‌ها هستند.

همچنین رعایت کلیه الزامات بهداشتی سازمان دامپزشکی در قطعه بندی و بسته بندی همچون گذشته الزامی است.

در این راستا، مقتضی است انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی رعایت این قیمت‌ها را به کلیه واحد‌های تحت پوشش انجمن ابلاغ کند.

آن‌طور که مرغ‌داران می‌گویند وزارت جهاد کشاورزی عامل افزایش قیمت‌ها در این بازار بوده است.


در همین مورد رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در توضیح علت گران‌شدن جوجه یک روزه دو عامل را برشمرد و گفت: از یک طرف واردات جوجه یک روزه متوقف شده و از طرف دیگر دولت قصد دارد ارز دولتی برای واردات جوجه و تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار را حذف کند.


محمد یوسفی اظهار کرد: زمانی که کشور با بحران کمبود مرغ روبه‌رو شد، دولت تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار و مرغ را با ارز دولتی وارد کشور کرد. اما گویا اکنون این سیاست را کنار گذاشته است.

در این بین برخی از فروشندگان مرغ می‌گویند با حذف ارز دولتی و افزایش قیمت جوجه و نهاده‌ها، گوشت مرغ در آستانه عید نوروز گران می‌شود. اما آیا با این اتفاقات بازار عید با کمبود مرغ مواجه می‌شود؟

یوسفی در این باره نیز توضیح داد: با افزایش قیمت جوجه، نرخ مرغ در آستانه شب عید افزایش پیدا می‌کند. اکنون جوجه‌های یک روزه‌ موجود در مرغ‌داری‌ها یا از محل تخم‌‌مرغ‌های نطفه‌داری است که از ترکیه وارد شده‌اند یا مربوط به تولیدات مرغ مادر هستند.

پیش‌بینی قیمت مرغ در شب عید

این مرغ‌دار ادامه داد: پیش‌بینی می‌شودقیمت مرغ در بازار روند افزایشی داشته باشد. البته شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه نیاز شب عید مرغ ذخیره می‌کند. قطعا دولت با ذخیره‌سازی که انجام گرفت اجازه نوسان شدید قیمت مرغ را نمی‌دهد و بازار را از محل ذخیره مرغ در سردخانه‌ها کنترل می‌کند.

او افزود: بلاتکلیفی درباره حذف ارز دولتی باعث آشفتگی صنعت غذا و فعالیت مرغ‌داری‌هاست. این بلاتکلیفی قیمت تخم مرغ را هم اندکی بالا بُرد. حال اگر به اندازه تقاضای موجود، جوجه‌ریزی انجام نشود، کاهش تولید مرغ و تخم مرغ تداوم می‌یابد.

پیش‌تر محمدحسین زمانی‌راد، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ‌داران گوشتی کشور به ایسنا گفته بود: در حال حاضر قیمت جوجه یک روزه ‌توسط وزارت جهاد کشاورزی از ۴۲۰۰ به ۶۰۰۰ تومان افزایش یافته، اما جوجه ۳۰ تا۴۰ گرمی را با قیمت ۱۲ هزار تومان به مرغ‌دار می‌فروشند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار