کد خبر: ۴۱۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
آخرین تحولات عراق:
منابع نزدیک به حکومت عراق می‌گویند که سناریوی ابقای الکاظمی به عنوان نخست وزیر شدت گرفته است.

الکاظمی با اختیارات بیشتر ابقا خواهد شدبا شدت گرفتن بحران سیاسی در عراق و بی‌نتیجه بودن تلاش‌ها برای رسیدن به توافق برای تشکیل دولت جدید، منابع نزدیک به حکومت عراق از مطرح شدن سناریوی جدیدی برای بحران سیاسی کنونی و احتمال ابقای نخست‌وزیر فعلی عراق با انجام تغییرات در کابینه وی خبر می‌دهند.

العربی الجدید در گزارشی درباره آخرین تحولات سیاسی در عراق و بن بست سیاسی این کشور نوشت: به دنبال به بن‌بست رسیدن گفت‌وگوها برای انتخاب رییس جمهور و تشکیل دولت عراق، امروز صحبت‌هایی درباره یک سناریوی جدید جهت خروج از این بحران مطرح شده است.

سناریو ابقای الکاظمی

 سناریو مذکور ابقای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر فعلی عراق در سمتش و انجام تغییرات همه‌جانبه در کابینه دولت وی است.

علاوه بر مطرح شدن این سناریو، درخواستی به دادگاه عالی فدرال مبنی بر اعطای اختیارات به دولت الکاظمی به ویژه در خصوص تصویب بودجه سال جاری میلادی ارائه شده است؛ چراکه تاخیر در تصویب آن باعث اختلال در ده‌ها پروژه عملیاتی و سرمایه گذاری و همچنین اختلال در معاملات و قراردادهای خارجی شده است و دولت فعلی نمی‌تواند درباره آنها تصمیم گیری کند.

سناریوی جدید، اگرچه به طور رسمی در گفت‌وگوهای میان احزاب سیاسی مختلف عراق مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است، اما نشان دهنده جنبه جدیدی از تشدید بحران سیاسی و دشواری دستیابی به توافق بر سر شکل دولت جدید است.

منابع سیاسی در ائتلاف "إنقاذ وطن" (متشکل از جریان صدر، حزب دموکرات کردستان عراق و ائتلاف حاکمیت) در گفت‌وگو با العربی الجدید تأیید کردند که اگر تلاش‌ها برای تعیین رئیس جمهور جدید و پس از آن مکلف شدن نامزد این ائتلاف به تشکیل دولت توسط رییس جمهور پس از عید فطر راه به جایی نبرد، سناریویی برای حفظ دولت فعلی به ریاست الکاظمی مطرح است.

این منابع گفتند: در صورت ادامه بحران سیاسی، ایده و گزینه ابقای دولت الکاظمی با تغییرات گسترده در اعضای کابینه و اعطای اختیارات به وی برای تصویب و اجرایی کردن طرح‌ها و پرونده‌های مهمی مانند بودجه عراق از طریق پارلمان یا دادگاه فدرال، اکنون روی میز است.

منابع مذکور در ادامه تاکید کردند که این سناریو تا بدین لحظه توسط هیچ حزب و یا ائتلافی به صورت رسمی مطرح و پیشنهاد نشده است.

انتهای پیام
برچسب ها: عراق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار