کد خبر: ۴۱۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
دانستنی های حقوقی:
چنانچه ثابت شود مرتکب تظاهر به امر توبه می نماید، سقوط و تخفیفات مجازات لغو و مرتکب به حداکثر مجازات تعزیری در آن جرم محکوم می شود.

بررسی توبه در قانون مجازات اسلامی

توبه در قانون مجازات اسلامی، یکی از موانع امر تعقیب در امور کیفری است و طبق ماده ۱۱۷ قانون مجازات اسلامی، «در مواردی که توبه مرتکب، موجب سقوط یا تخفیف مجازات میگردد، توبه، اصلاح و ندامت وی باید احراز گردد و به ادعای مرتکب اکتفاء نمیشود. چنانچه پس از اعمال مقررات راجع به توبه، ثابت شود که مرتکب تظاهر به توبه کرده است سقوط مجازات و تخفیفات درنظر گرفته شده ملغی و مجازات اجراء میگردد. در این مورد چنانچه مجازات از نوع تعزیر باشد مرتکب به حداکثر مجازات تعزیری محکوم میشود.»

نکته:چنانچه ثابت شود مرتکب تظاهر به امر توبه می نماید، سقوط و تخفیفات مجازات لغو و مرتکب به حداکثر مجازات تعزیری در آن جرم محکوم می شود.

نکته: توبه مشمول جرم قذف و دیه نمیشود.

نکته: قذف از جمله جرائم قابل گذشت است و در صورت رضایت شاکی حد قذف ساقط میشود و دیه نیز در اختیار اولیاء دم یا مجنی علیه است که با توبه ساقط نمیشود.

نکته: در جرائم موجب قصاص، حد قذف، دیه، محاربه و تعزیرات درجه یک تا ۵ و تعزیرات منصوص شرعی راه ندارد.

توبه در چه جرائمی پذیرفته می شود؟
توبه در حد زنا، لواط، تفخیذ، قوادی، مساحقه، سب النبی، شرب خمر، بغی، افساد فیالارض، سرقت حدی و تعزیرات درجه ۶ تا ۸ پذیرفته میشود.

نکته: در حد محاربه توبه قبل از دستگیری یا تسلط بر او پذیرفته میشود.

نکته: توبه مرتکب در صورتی که قبل از اثبات جرم باشد موجب سقوط مجازات خواهد بود.

نکته: مقررات راجع به توبه درباره کسانی که مقررات تکرار جرم تعزیری در مورد آن‌ها اعمال میگردد جاری نمیشود.

انتهای پیام
برچسب ها: توبه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار