کد خبر: ۴۱۳۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
در شرایط فعلی، ‌ کشاورزان استان خوزستان انتظار دارند همان‌گونه که دولت مصمم به اجرای طرح ممنوعیت کشت برنج است به همان اندازه به وعده های حمایتی و تشویقی خود برای حل مشکلات کشاورزان عمل کند.

ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر تداوم ممنوعیت کشت برنج در خوزستان گفت:‌ وزارت جهادکشاورزی به غیر از استان‌های شمالی به هیچ استانی مجوز کشت برنج نداده است.

علیرضا مهاجر افزود: با توجه به درجه بالای حرارت و میزان تبخیر در خوزستان، ‌کشت برنج در این استان، نیازمند حدود ۲۲ تا ۲۸ هزار متر مکعب آب در هر هکتار است که این رقم، بیش از ۳ تا ۵ برابر استان‌های شمالی کشور است.

معاون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مصرف بیش از ۲۲ هزار مترمکعب آب برای هر هکتار کشت برنج در خوزستان، تصریح کرد: این رقم در شالیزار های استان گیلان ۴۰۰۰، استان مازندران ۶۰۰۰ و در استان گلستان ۸۰۰۰ متر مکعب در هر هکتار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز گفت: در حوزه آبریز کرخه، ‌دز و کارون کشت‌های آب بر ممنوع است و کشت‌های جایگزین انجام می‌گیرد.

خدارحم امیری زاده با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ هزار بهره بردار در این استان وجود دارد، اضافه کرد: امسال با بیش از ۳۸ درصد کاهش بارندگی در استان مواجه هستیم و باید این کمبود را مدیریت کرد. همچنین در استان های بالادستی نیز که بیش از ۹۰ درصد آب مورد نیاز خوزستان از آنجا تامین می شود ۴۵ درصد کاهش بارندگی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه‌های قدرت هر کشور، امنیت غذایی است، تصریح کرد: سال گذشته مشکلاتی در تامین نهاده‌ها وجود داشت و امسال برنامه ریزی برای رفع این مشکلات صورت گرفت، ولی به بحران آب برخوردیم.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: