کد خبر: ۴۱۴۰۳
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
مینو محرز در گفت‌وگو با معاصر:
متخصص بیماری‌های عفونی معتقد است باید در انتظار اپیدمی سرخک باشیم.

بنا بر اطلاعات به‌دست آمده در یکی دو ماه اخیر، کشور ما به‌شدت درگیر شیوع بیماری سرخک بوده و هست. یکی از دلایل شیوع این بیماری در کشور که بیشتر افراد بزرگسال را درگیر کرده است، ورود مهاجران به کشور ماست که این موضوع نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است.

مینو محرز، پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در رابطه با پاندمی بیماری سرخک به خبرنگار معاصر می‌گوید: «در حال حاضر به دلیل مشکلات بهداشتی در کشورهای همسایه اغلب شهروندان‌شان به بیماری سرخک مبتلا هستند و کشور ما که مرز بسیار گسترده‎ای با کشوری مانند افغانستان دارد بیشتر در معرض شیوع این بیماری است. بنا به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های بهداشتی اغلب مهاجران که از طریق روش‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شوند نگرانی‌ها را در مورد شیوع این بیماری بیشتر کرده است.»

او در همین مورد ادامه می‌دهد:« حتی مهاجرانی که احتمالا از مرزهای قانونی وارد می‎شوند نیز قابل کنترل نیستند و جا و امکانی برای قرنطینه آنها وجود ندارد و همین موضوع موجب شده بسیاری از شهروندان کشور ما نیز به این بیماری مبتلا شوند.»

محرز در رابطه با واکسیناسیون علیه این بیماری اضافه می‌کند: «درکشور ما در تمام این سال‌ها، کودکان تا 6 ساله، علیه انواع بیماری‌های مسری و ویروسی از جمله سرخک، واکسینه شده‌اند. بنابراین مشکلی در رابطه با کودکان و حتی افراد تا 25 سال نداریم اما اغلب افراد 25 سال به بالا، اگر با مهاجران در ارتباط باشند، حتما به این بیماری مبتلا خواهند شد، که متاسفانه این اتفاق افتاده و سرخک در حال اپیدمی است. واکسن سرخک موجود هم هیچ تاثیر بازدارنده‌ای برای بزرگسالان ندارد.»

او اضافه می‌کند:«با توجه به این که این بیماری از طریق هوا، منتشر و منتقل میشود، تنها راه چاره این است که مردم خودشان مراقبت کرده و با مهاجران برخورد و مراوده کمتری داشته باشند. چون اغلب مهاجران، یا مبتلا به سرخک و یا ناقل آن هستند.»

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار