کد خبر: ۴۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷
یک مطالعه منحصر به‌فرد بر روی الماس‌های باستانی نشان می‌دهد ترکیب شیمیایی اولیه جو زمین که آن‌را برای انفجار‌های مختلف حیاتی مناسب می‌کند، حداقل ۲.۷ میلیارد سال پیش شکل گرفته است.

به نقل از فرارو، دانشمندان می‌گویند گاز‌های فرار حفظ شده در الماس‌های یافت شده در سنگ‌های باستانی به همان نسبت گاز‌های موجود در گوشته امروزی زمین وجود داشتند وهیچ تغییر اساسی در نسبت مواد فرار در جو طی چند میلیارد سال گذشته وجود نداشته است؛ بنابراین یکی از شرایط لازم برای حمایت از حیات، وجود عناصر حیات‌بخش به مقدار کافی، بلافاصله پس از شکل‌گیری زمین ظاهر شد و از آن زمان تاکنون نسبتاً ثابت مانده است.

مایکل برادلی، محقق ارشد این مطالعه در کنفرانس ژئوشیمی گلداشمیت می‌گوید:«نسبت و ترکیب مواد فرار موجود در اتمسفر نشان‌دهنده آن چیزی است که در گوشته یافت می‌شود، و ما هیچ مدرکی دال بر تغییر قابل توجهی از زمان تشکیل این الماس‌ها در ۲.۷ میلیارد سال پیش نداریم.» مواد فرار مانند هیدروژن، نیتروژن، نئون و گونه‌های حاوی کربن، عناصر و ترکیبات شیمیایی سبکی هستند که می‌توانند به راحتی در اثر حرارت یا تغییرات فشار تبخیر شوند. آن‌ها برای زندگی ضروری هستند، به ویژه کربن و نیتروژن. همه سیارات سرشار از مواد فرار نیستند؛ برای مثال زمین مانند زهره سرشار از مواد فرار است، اما مریخ و ماه بیشتر مواد فرار خود را در فضا از دست داده اند. به‌طور کلی، سیاره‌ای غنی از مواد فرار شانس بیشتری برای حفظ حیات دارد، به همین دلیل است که بیشتر جستجو‌ها برای یافتن حیات در سیارات اطراف ستاره‌های دور (سیاره‌های فراخورشیدی) بر جستجوی مواد فرار متمرکز شده‌اند.

الماس‌های باستانی

محقق ارشد از دانشگاه لورن فرانسه ادامه می‌دهد:«چرخش مداوم پوسته زمین از طریق تکتونیک صفحه به این معنی است که نمونه‌های قدیمی‌تر عمدتاً از بین رفته‌اند. با این حال، الماس‌ها نسبتاً تخریب ناپذیر هستند، و این آن‌ها را به کپسول‌های زمانی ایده آل تبدیل کرده است.»

اواضافه می‌کند:«ما موفق شدیم الماس‌هایی را که در صخره‌های ۲.۷ میلیارد ساله بسیار حفاظت‌شده Wawa(وا وا) در دریاچه سوپریور در کانادا به دام افتاده بودند، مطالعه کنیم. این بدان معنی است که الماس‌ها حداقل به اندازه سنگ‌هایی که در آن‌ها یافت می‌شوند، عمر دارند و شاید حتی قدیمی‌تر باشند.»

برادلی می‌گوید: «این یک نتیجه شگفت‌انگیز بود. این بدان معناست که محیط غنی از فراری که امروزه در اطراف خود می‌بینیم، یک پیشرفت جدید نیست که طی صد‌ها میلیون سال اخیر شرایط مناسب برای توسعه زندگی را فراهم کرده باشد. کار ما نشان می‌دهد که این شرایط حداقل ۲.۷ میلیارد سال پیش وجود داشته است. الماس‌هایی که ما از آن‌ها استفاده کردیم البته ممکن است بسیار قدیمی‌تر باشند، بنابراین به احتمال زیاد این شرایط قبل از آستانه ۲.۷ میلیارد ساله ما ایجاد شده است.»

 

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار