کد خبر: ۴۱۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
خبر خوشحال کننده برای ایرانیان:
رییس سازمان محیط زیست از به دنیا آمدن ۳ نوزاد ایران، یوز ماده سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی خبر داد.

به دنیا آمدن فرزندان ایران

علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست با اعلام خبر تولد نوزادان یوز ماده سایت مرکز تکثیر یوز ایرانی، گفت: با توجه به حضور تیم دامپزشکی از یک هفته گذشته و بررسی شبانه‌روزی رفتارهای این جانور، مشخص شد که بارداری کامل بوده و با توجه به شرایط فیزیکی گونه و عدم توانایی در زایمان طبیعی، با نظر دامپزشکان مشاور و دامپزشک معتمد سازمان، نسبت به انجام زایمان سزارین صحرایی اقدام شد.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به حضور تیم دامپزشکی مجرب، سه توله یوز ایرانی در این زایمان سزارین صحرایی، سالم متولد شدند. اقدامات اولیه دامپزشکی یوز ماده "ایران" انجام‌شده و حال مادر و توله‌ها فعلاً شرایط طبیعی دارند و تحت مراقبت‌های ویژه بعدی هستند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: با توجه به اینکه این نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است، امیدواریم که بتوانیم با حفظ این توله‌ها، افزایش جمعیت یوزپلنگ را در شرایط اسارت و سپس در شرایط نیمه اسارت داشته باشیم که کمک بزرگی به حفظ ژن این‌گونه درخطر انقراض است.

سلاجقه با شاره به اینکه کمتر از 20قلاده یوز در هفت استان سمنان ، کرمان ، یزد خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی که زیستگاه اصلی یوز هستند تا به امروز مشاهده شده است تصریح کرد: یوزها در هر بارداری دو تا شش توله به دنیا می‌آوردند و هرچند این فرایند به‌نوبه خود برای حفظ این‌گونه مهم ازنظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

به دنیا آمدن فرزندان ایران

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار