کد خبر: ۴۱۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
پس از تعطیلی ۲۸ رآکتور اتمی فرانسه:
تعطیلی ۲۸ راکتور از ۵۶ رآکتور اتمی فرانسه تولید برق هسته‌ای این کشور را به پایین‌ترین رقم رساند.

تعطیلی ۲۸ راکتور از ۵۶ رآکتور اتمی فرانسه تولید برق هسته‌ای این کشور را به پایین‌ترین رقم طی بیش‌از ۱۰ سال گذشته رسانده‌ است.

فرانسه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان برق اروپا، ۲۸ راکتور از ۵۶ رآکتور اتمی خود را به‌خاطر نقص یا تعمیر و نگهداری خاموش کرده‌است. این اقدام در بحبوحه‌ یکی از شدیدترین بحران‌های انرژی در تاریخ اروپا صورت‌ می‌گیرد.

راکتور گلفچ در جنوب فرانسه با ظرفیت ۱۳۰۰ مگاوات در روز جمعه به‌خاطر عملیات نگهداری تعطیل شد.

این تعطیلی که به‌خاطر ادامه خاموشی‌ها به‌دنبال فرسایش برخی بخش‌ها صورت‌گرفته، احتمالاً فرانسه را مجبور می‌کند در شرایطی که تقاضا برای انرژی به‌خاطر کمبود گاز طبیعی افزایش‌یافته، از شبکه اروپا برق خریداری کند.

افزایش دوباره قیمت برق در اروپا به‌دنبال کاهش تولید برق هسته‌ای فرانسه

عملیات‌ بررسی و تعمیر رآکتورها به همراه تعطیلی‌های برنامه‌ریزی ‌شده برای نگهداری‌های معمول، تولید برق هسته‌ای فرانسه را به پایین‌ترین رقم طی بیش‌ از ۱۰ سال گذشته رسانده‌ است.

 انتظار می‌رود این تعطیلی‌ها مشکل عرضه برق در اروپا را تشدید کند. انرژی هسته‌ای بیش ‌از دوسوم تولید برق فرانسه را برعهده دارد. هزینه روزانه برق در این کشور در سال جاری میلادی ۳۰ درصد بیشتر از آلمان است. آلمان برای راه انداختن نیروگاه‌های خود شدیداً وابسته به گاز و زغال‌سنگ است. قیمت برق در فرانسه ۴ برابر بیشتر از همین دوره در ۲۰۲۱ گزارش شده ‌است.

واردات برق فرانسه در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی تقریباً برابر با صادرات آن بوده‌است. فرانسه در سال گذشته میلادی در همین دوره، ۸ تراوات ساعت برق به انگلیس، ایتالیا، آلمان و سوئیس صادر کرده بود.

انتهای پیام
برچسب ها: قطعی برق ، اروپا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار