کد خبر: ۴۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
شرکت‌های دولتی کدال؛
انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیان‌دهی ۲۰میلیارد دلاری اکثر این شرکت‌ها را آشکار کرد. این اتفاق حرکتی در جهت شفاف‌سازی و خصوصی‌سازی است.

به نقل از ایسنا، فردین آقابزرگی با اشاره به انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی در کدال می‌گوید:«این موضوع مهمی است که بعد از سالیان سال غیرشفاف بودن عملکرد شرکت‌های دولتی، دولت درعین غیرکارایی این شرکت‌ها، خود را مکلف کرده است که این اطلاعات را افشا کند. میزان زیان انباشته این شرکت‌ها که از نظر عملکردی نباید زیان ده باشند، بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان است.»

اومی‌گوید:«هرچند اطلاعات منتشر شده مربوط به سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ است اما این شرکت‌ها قطعا در سال ۱۴۰۰ و سال های پیش رو زیان‌های بیشتری خواهند داشت. این درحالی است که طبق آماری که در پیش‌بینی لایحه بودجه ۱۴۰۱ وجود داشت، ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات دولتی بود که حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان سود مجموعه این شرکت‌ها در نظر گرفته شده بود.»

این کارشناس بازار سرمایه اضافه می‌کند:«این شرکت‌ها شامل سازمان آب و فاضلاب، شرکت توانیر، بازرگانی دولتی ایران و هشت شرکت پتروشیمی و شرکت‌های هواپیمایی هما، ایران ایر و...هستند. می‌توان گفت انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی شرکت‌های زیان‌ده تاکید بر لزوم خصوصی‌سازی و مشارکت بخش خصوصی در استفاده از دارایی‌های غیرمولد دولت و مولدسازی دارایی‌ها است.»

بر اساس این گزارش، هفته قبل صورت‌های مالی ۳۲۰ شرکت دولتی در سامانه کدال منتشر شد که میزان زیان انباشته بسیاری از این شرکت‌ها قابل توجه بود. برای مثال زیان انباشته شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پایان سال ۱۳۹۹، ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، زیان انباشته شرکت ملی پست ۹۵۰ میلیارد تومان، شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور ۱۰۰۰ میلیارد تومان و... است.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار