کد خبر: ۴۱۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
قابل توجه مسئولان صنعت آب:
دستگاه جدید نمک‌زدایی محققان موسسه فن‌آوری ماساچوست(MIT) بدون نیاز به هیچ فیلتری قادر است آب آشامیدنی تولید کند و تنها ۵۰ دلار قیمت دارد.

به نقل از IA، محققان موسسه فن‌آوری ماساچوست(MIT) یک دستگاه نمک‌زدایی قابل حمل جدید ابداع کرده‌اند که تنها با فشار یک دکمه می‌تواند ذرات و نمک‌ها را از آب حذف کند تا آب آشامیدنی تولید کند که از استانداردهای کیفی سازمان جهانی بهداشت نیز فراتر است.

این دستگاه جدید نیازی به هیچ فیلتر یا پمپی ندارد، وزن آن کمتر از ۱۰ کیلوگرم است، برای کارکردن به انرژی کمتری نسبت به شارژر تلفن همراه نیاز دارد، می‌تواند توسط یک پنل خورشیدی کوچک قابل حمل تامین انرژی شود، فقط با فشار دادن یک دکمه کار می‌کند و قیمت آن تنها ۵۰ دلار است.

حذف ذرات از آب بدون نیاز به فیلترهای قابل تعویض

جنگیون هان استاد مهندسی برق و علوم رایانه و مهندسی بیولوژی و عضو آزمایشگاه تحقیقاتی الکترونیک MIT می‌گوید:«این واقعاً نقطه اوج سفر ۱۰ ساله‌ای است که من و گروهم در آن بوده‌ایم. ما سال‌ها بر روی فرآیندهای نمک‌زدایی کار کردیم و با قرار دادن همه‌ این پیشرفت‌ها در یک جعبه، یک سیستم واقعاً ارزشمند ساختیم.»

این دستگاه از یک سیستم بدیع استفاده می‌کند که از نیروی الکتریکی برای حذف ذرات از آب آشامیدنی استفاده می‌کند و نیاز به فیلترهای نیازمند تعویض را از بین می‌برد. این ویژگی، هزینه‌های تعمیر و نگهداری این دستگاه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و آن را برای استفاده در مناطق دورافتاده که دارای منابع به شدت محدود هستند، ایده‌آل می‌کند.

محققان می‌گویند این دستگاه جدید، تعداد ذرات جامد معلق در آب را حداقل تا ۱۰ برابر کاهش می‌دهد و آب آشامیدنی را با سرعت ۰.۳ لیتر در ساعت تولید می‌کند و تنها به ۲۰ وات برق به ازای تولید هر لیتر آب نیاز دارد.

وسیله‌ای که همه می‌توانند از آن استفاده کنند

هان می‌گوید:«بهترین چیز در مورد دستگاه آنها این است که به اندازه کافی ساده و در دسترس است تا توسط هر کسی استفاده شود، زیرا تنها چیزی که نیاز دارد فشار یک دکمه است.»

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار