کد خبر: ۴۱۸۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
امیرمحمود حریرچی در گفت‌وگو با معاصر:
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است صدا و سیما در مورد مصرف الکل باید فرهنگ‌سازی کند.

از زمان آغاز موج جدید مسمومیت‌های الکلی در بندرعباس تاکنون ۷۵ نفر با علایم این مسمومیت به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند. به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حال حاضر ۱۹ بیمار مسموم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد حال ۴ نفر وخیم است و گفته می‌شود تعداد آنها رو به افزایش است.

امیرمحمود حریرچی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به موارد اخیر مسمومیت‌های ناشی از مصرف الکل در هرمزگان، به خبرنگار معاصر می‌گوید: «به‌دلیل اثرات سوء ناشی از مصرف مشروبات الکلی غیر استاندارد، وزارت بهداشت اعلام کرد اگر فردی با مسمومیت الکلی به اورژانس و بیمارستان‌ها مراجعه کرد، بدون نگرانی علت مسمومیت خود را اعلام کند تا به‌موقع بتوان جانش را نجات داد و  بیمارستان هم در این مورد گزارشی به‌جای بخصوصی نمی‌دهد. خوب در آن زمان این روش یک مواجهه منطقی با این مسئله بود که روزنه امیدی در مواجه با این آسیب اجتماعی ایجاد کرد.»

این جامعه‌شناس با اشاره به وضعیت اقتصادی و اجتماعی کنونی جامعه که جوانان و طیف‌های دیگر را به مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر سوق می‌دهد ادامه می‌دهد: «با توجه به جامعه غمگین ایران مردم همواره در پی روش‌هایی برای شاد بودن و در کنار هم و در دورهمی‌ها هستند و گاهی ناچار می‌شوند از مواد مخدر سنتی و صنعتی و مشروبات الکلی به‌صورت زیرزمینی استفاده کنند. البته ناگفته نماند که حتی مشروبات الکلی استاندارد هم در صورت زیاده روی، خطرهای خاص خودش را دارد و این امر در آمریکا و اروپا هم به یکی از چالش‌های اجتماعی تبدیل شده است مثلا اگر فردی در هنگام مستی رانندگی کند، تا یک سال از رانندگی محروم می‌شود و دیگر برخوردهای قضایی با آنها صورت می‌گیرد. ضمن این که موجب بروز رفتارهای پر خطر نسبت به خود فرد و دیگران هم خواهد شد. پس به‌طورکلی با رواج مشروبات الکلی در جامعه نمی‌توان موافق بود. نا گفته نماند که یکی از چالش‌هایی که جوامع غرب با آن روبه‌رو است اعتیاد به الکل است.»

حریرچی در مورد تولید و مصرف زیرزمینی و پنهانی مشوربات الکلی توسط برخی سودجویان، اضافه می‌کند: «زیرزمینی شدن تولید الکل‌های دست‌ساز و این نوع رفتارها یعنی افزایش تقلب در تولید این محصولات که مردم را تا نهایت کوری و مرگ هم می‌برد. مواد مخدر صنعتی نیز که در کنار این‌ها مصرف می‌شود میزان خطرزا بودن این مشروبات الکلی تقلبی را افزایش می‌دهد.»

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر امر آموزش و اطلاع‌رسانی از طریق نهادهای حکومتی می‌گوید: «در مورد این مساله باید با نگاه آموزشی برخورد کرد نه از منظر صرفا مذهبی، چون پای حلال و حرام به میان می‌آید که مجازات خاص خودش را دارد. چون تکیه مدام بر این نوع آموزش‌ها واقعا خسته‌کننده شده و مسوولان باید بر آموزش تاکید کنند. اگر پای مسایل مذهبی پیش کشیده شود، چون نهی از منکرکنندگان دیگر آن صداقت و سلامت لازم را در بین شهروندان ندارند و کار کمی سخت شده است. انتظار طبیعی در امر آموزش این است که رسانه‎ی ملی به خصوص صدا و سیما به‌طور واضح و شفاف باید در مورد عوارض مختلف مصرف مشروبات تقلبی اطلاع‌رسانی کنند.»

او در مورد این‌که برخی مراجع تقلید با درصد کم الکل، مشکلی ندارند، می‌گوید: «در این مورد، نمی‌توان با قاطعیت نظر داد. برخوردهای دوگانه مراجع موجب شده در چنین مواردی نه گوش مردم و نه گوش روحانیان به این مسایل دیگر بدهکار نیست چون مثلا فردی که مشروب خورده، مفسد فی‌الارض شناخته می‌شود ولی از سوی دیگر با اختلاس کنندگان و رشوه گیرندگان و ... برخوردی نمی‌شود، یعنی مساله مهمتراین است که چرا به فسادهای بزرگ‌تر که آسیب زننده‌تر هستند رسیدگی نمی‌شود.»

او با تاکید بر امر آموزش در این زمینه می‌گوید: «یک نکته مهم مغفول مانده اما بسیار پررنگ در این میان، ورود بیش از حد به زندگی و مسایل شخصی مردم است. این اشتباه بزرگ در جامعه ما رخ داده که زندگی شخصی مردم به‌شدت کنترل می‌شود. این حد از دخالت در زندگی شخصی و خصوصی مردم آنها را خسته و آسیب‌پذیر و در نهایت افسرده کرده و اولین نتیجه افسردگی و اضطراب پناه بردن به چنین موادی است. به نظر من در چنین مواردی رفتارهایی قهری همواره نتایج معکوس داده است. به‌جای دخالت در زندگی مردم بهتر است بروند به سمت آموزش و آگاهی دادن نسبت به این نوع محصولات و در ضمن برای از بین بردن افسردگی و شاد کردن جمعی مردم، به آن‌ها کمک شود به ویژه رسانه ملی که مسولیت‌ش را در این زمینه انجام نمی‌دهد.»

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار