کد خبر: ۴۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت:
همه واحدهای تولیدی ذخیره روغن خام دارند بنابراین به هیچ وجه درمورد ذخایر روغن خام و بسته‌بندی شده مشکل نداریم.

به لحاظ موجودی کالا کمبود نداریم، روزانه نزدیک چهار هزار تن مصرف روغن در کشور است. چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به‌سرعت برطرف خواهد شد.

به نقل از مهر، فاطمی امین، وزیر صمت می‌گوید:«همه واحدهای تولیدی الان ذخیره روغن خام دارند. بنابراین ما به هیچ‌وجه درمورد ذخایر روغن خام و بسته‌بندی شده دچار مشکل نیستیم. قیمت‌های جدید دیشب به انجمن‌های تولید کننده ابلاغ شد، ما بین سه عامل تولید کننده، شرکت‌های پخش و فروشگاه‌ها ارتباطمان را تقویت و دقیق‌تر کردیم.»

فاطمی امین ادامه می‎دهد:« مصرف مرغ تهران در روز ۱۲۰۰ تن است، امروز ۱۲۰۰ تن مرغ گرم و ۴۰۰ تن هم مرغ منجمد در تهران عرضه شده است.در بحث نظارت دو مرحله وجود دارد، یک باید تولیدکنندگان قیمت درست درج کنند و دوم این‌که در نظام توزیع افزایش قیمت معقول باشد یعنی گران‌فروشی نشود.»

وزیر صمت اضافه می‌کند:«بنابراین کالایی که قیمت بر روی آن به‌عنوان قیمت تولیدکننده درج شده است اگر از حدی بیشتر نباشد و مجاز باشد، کار ماست که آن‌ها را کنترل کنیم و در گام اول که تولید کنندگان قیمت را درست درج کنند ما این را به‌طور سامانه‌ای پیگیری می‌کنیم و اگر قیمت‌ها بیش از حد مجاز باشد ما با آن برخورد می‌کنیم. قسمت دوم توزیع و قسمت آخر فروشگاه‌ها هستند که هم دولت باید نظارت‌ها را گسترده کند و هم مردم می‌توانند به ما کمک کنند.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت می‎گوید:«در سراسر کشور روزی ۷۰۰ نفر بازرس داشتیم که این‌را به بالای هفت هزار نفر رسانده‌ایم. در یک روز نزدیک به ۹ هزار پرونده کوچک و بزرگ معادل یک ماه بازرسی، تشکیل انجام شد.»

او ادامه می‌دهد:«اتفاقی که در این هفته افتاد، سازمان تعزیرات اختیارات بسیار خوبی گرفته، هفته‌های قبل اگر کسی درج قیمت نمی‌کرد ۸۴ هزار تومان جریمه می‌شد که این جریمه هیچ بازدارندگی ندارد، آن جریمه الان به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد است. روز گذشته و امروز بالای ۶۰ هزار بازرسی داشتیم که شامل انبارها، واحدهای تولیدی و شرکت‌های پخش که بخش عمده‌ای از آن به تماس‌های مردمی بر می‌گردد.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص سامانه ۱۲۴ اضافه می‌کند:«سامانه ۱۲۴ دو قسمت است یک کانال تلفنی است که ما در یکی دو ماه گذشته ارتقا داده‌ایم، تمام تماس‌ها ضبط می‌شوند و بخشی دیگر سایت ۱۲۴ است که قیمت‌ها را اعلام می‌کند.

فاطمی امین می‌گوید:« قبلا کسی که می‌خواست ذرت وارد کند، ذرت را وارد می‌کرد از دولت دلار می‌گرفت و بابت هر یک دلار ۴,۲۰۰ تومان به دولت می‌داد. ۸۰۰ کارخانه خوراک دام داریم وقتی ذرت و کنجاله می‌روند در کارخانه فراوری می‌شوند، ۱۵ درصد بهره وری آن‌ها بیشتر می‌شود یعنی ما ۱۵ درصد کمتر نیاز به واردات داریم.روش تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شده بود که کارخانجات کمتر از ۲۰ درصد از آن‌ها استفاده شود.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه می‌دهد:«در روش جدید وارد کننده ارز نیما ۲۴ هزار تومان دلار خود را خریداری می‌کند و دیگر نیازی به دخالت دولت نیست، وارد کننده و بخش خصوصی یکدیگر را پیدا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین آثار این طرح این است که دولت خودش را از فعالیت‌های اقتصادی خارج می‌کند و نظارت می‌کند. نفع مردم در این است که دولت خودش را درگیر کار کسب و کار نمی‌کند می‌آید در سطح بالاتری قرار می‌گیرد و تمام توان خود را بر نظارت و افزایش بهره وری می‌گذارد.»

فاطمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که تغییراتی که در قیمت‌های جهانی کالاها داشت چقدر تأثیرگذار در تصمیم دولت بود، اضافه می‌کند:«یکی از مواردی که اجرای این قانون را تسریع کرد، افزایش شدید قیمت‌های جهانی بود، به عنوان مثال گندم سه ماه قبل تنی ۲۸۰ هزار دلار بود که به ۴۰۰ دلار رسیده است، دانه‌های روغنی در شهریور ماه نزدیک به هزار و ۲۰۰ دلار بوده که الان دو هزار دلار است.

وزیر صمت می‌گوید:«مسلماً دهک‌های پایین سه دهک اول که برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده، قطعاً به این مبلغ از مرغ، لبنیات، تخم مرغ و روغن استفاده نمی‌کردند یعنی منابعی در اختیارشان قرار می‌گیرد که خیلی بیشتر از مخارج قبلی است یعنی نه تنها افزایش قیمت‌ها برای آن‌ها جبران می‌شود بلکه مبلغ بیشتری هم پرداخت می‌شود.»

او اضافه می‌کند:«برای چهار قلم اصلی قیمت‌هایی که اعلام شده دیگر تغییر نخواهد کرد، اما ممکن است در بعضی از صنایع در بعضی از محصولات به دلیل این‌که مواد اولیه آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، افزایش قیمتی را شاهد باشیم. هر واحد تولیدی که فکر می‌کند که هزینه‌هایش بیشتر و سودش کافی نیست باید به سازمان حمایت مراجعه کند.»

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار