کد خبر: ۴۲۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
تحلیلگران انرژی اروپا:
بازار، بین تحریم نفت روسیه، کاهش عرضه این کشور و نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضای جهانی سوخت، سردرگم است.

قیمت نفت در معاملات روز جمعه، به روند رشد خود ادامه داد اما تحت تاثیر نگرانی‌های سرمایه‌گذاران نسبت به تورم و قرنطینه‌های کرونایی چین که تقاضا برای سوخت را تحت تاثیر قرار خواهند داد، به سوی کاهش هفتگی پیش می‌رود.

به نقل از ایسنا بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۸۱ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش، به ۱۰۹ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۵ سنت معادل ۱.۵ درصد افزایش، به ۱۰۷ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته قرار دارند و نفت برنت حدود سه درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود دو درصد کاهش نشان می دهد.

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI می‌گوید:«معامله گران نفت در جست و جوی کورسوی امیدی در وضعیت مایوس‌کننده بازار چین و قرنطینه‌های کرونایی این کشور هستند.»

تورم و افزایش سریع نرخهای بهره، ارزش دلار آمریکا را به بالاترین حد ۲۰ سال اخیر رسانده و رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده است زیرا دلار قوی‌تر، خرید نفت را که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شود، گران‌تر می‌کند. با این حال تحلیل‌گران هم‌چنان به چشم‌انداز ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا چشم دوخته‌اند. مسکو هفته جاری پس از اقدام اوکراین در قطع یک مسیر ترانزیت گاز روسیه، دو واحد اروپایی شرکت دولتی گازپروم را تحریم کرد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت  OANDA می‌گوید:« افزایش قیمت‌های گاز طبیعی اروپا، به شکل غیرقابل اجتنابی روی قیمت‌های نفت تاثیر می‌گذارد. تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، احتمالا روی قیمت نفت به شدت تاثیرگذار خواهد بود.»

بر اساس گزارش رویترز، اما آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود با اشاره به افزایش تولید نفت خاورمیانه و آمریکا و کندی رشد تقاضا برای نفت، پیش‌بینی کرد عوامل مذکور کمبود عرضه ناشی از اختلالات عرضه روسیه را جبران خواهند کرد. این آژانس پیش‌بینی کرد عرضه نفت روسیه در صورت تشدید تحریم‌ها به تلافی جنگ در اوکراین، حدود سه میلیون بشکه در روز از ژوییه کاهش پیدا می‌کند که سه برابر بالاتر از افت فعلی عرضه این کشور است.»

 

 

 

 

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار