کد خبر: ۴۲۰۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
معاون فن‌آوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری:
معاون فن‌آوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جزییات توثیق سهام بورسی برای اخذ وام بانکی را اعلام کرد.

شرکت سپرده‌گذاری این طرح را به‌صورت پایلوت با چند بانک خصوصی و دولتی پیش می‌برد و هر زمان به نتیجه رسید و اعلام شد متقاضیان می‌توانند اقدام کنند.

به نقل از ایسنا، محمود حسنلو معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، از فراهم کردن زیرساخت‌هایی جهت توثیق سهام برای اخذ وام از بانک‌ها خبر داده و می‌گوید:«همه تلاش شرکت سپرده‌گذاری مرکزی این است که این فرایند نیاز به مراجعه حضوری شخص نداشته باشد. تنها شرط این است که فرد در سجام ثبت نام و احراز هویت کرده باشد. در واقع فرایندی که شرکت در نظر گرفته این است که سهامدار به اپلیکیشن‌های بانکی یا شعب بانکی مراجعه کرده و درخواست توثیق سهام خود را ارائه می‌دهد. پس از این فرد از طریق سامانه سجام احراز هویت می‌شود.»

او ادامه می‌دهد:«پس از طی کردن فرایند مذکور، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دارایی قابل وثیقه متقاضی را به بانک اعلام می‌کند و بانک هم در اپلیکیشن به سهامدار نشان می‌دهد. پس از آن سهامدار می‌تواند نمادهایی که قصد توثیق آن‌ها را دارد انتخاب و تایید کند. پس از این‌که دکمه تایید زده شد، همانند خرید اینترنتی که فرد به صفحه شاپرک ارجاع داده می‌شود، در این‎جا هم فرد به یک صفحه توثیق ارجاع داده خواهد شد. در واقع شرکت سپرده‌گذاری درخواستی که از سمت بانک آمده است را به سهامدار نمایش می‌دهد و پس از احراز هویت دوباره درخواست متقاضی ثبت شده و فرایند توثیق بعد از اعمال معاملات صورت می‌گیرد. پس از آن بانک می‌تواند نتیجه را از شرکت سپرده‌گذاری استعلام بگیرد و اگر موفقیت آمیز بود، فرایند تسهیلات می‌تواند ادامه یابد.»

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی به این سوال که با توجه به متغیر بودن قیمت سهام، بانک‌ها چگونه میزان وثیقه لازم را مشخص می‌کنند، می‌گوید:«احتمالا بانک‌ها ۷۰ درصد ارزش سهام را تسهیلات می‌دهند و ۳۰ درصد مارجین می‌گیرند. البته در این بازه زمانی قیمت سهام تقریبا در کف است و انتظار نمی‌رود بیش از این افت کند. از طرف دیگر امکان افزایش توثیق در نظر گرفته شده است. در واقع اگر بانک متوجه شد که دارد وارد ریسک می‌شود و ارزش توثیق از مارجین کمتر شده است، می‌تواند به مشتری اعلام و درخواست کند  مشتری میزان توثیق را افزایش دهد تا بانک اقدام به فروش سهام شخص نکند.»

به گفته معاون فن‌آوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت‌ها آماده است.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار