کد خبر: ۴۲۳۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
 بذر میوه استوایی پاپایا را از کشور اسپانیا به همراه آورده و از مرداد سال گذشته کاشت را در محیط گلخانه آغاز کرد.

سید رضا حسینی از آنجایی که دانش و تجربه لازم را برای کاشت و داشت محصول نداشت از شرکت های دانش بنیان و مشاوره با کارشناسان جهاد کشاورزی استفاده کرد تا بتواند این میوه گرمسیری را تا مرحله ثمر دهی برساند.

وی گفت: در شهر کاکی 105 هکتار گلخانه وجود دارد که کشت تک محصولی گوجه فرنگی دارند و حتی با کیفیت تولید بالا ، ولی گاهی به دلیل نوسانات قیمت در بازاربرای فروش مشکل داشتند.

کمتر از یک سال از زمان کاشت ، درخت ها به ثمر رسیده اند و تا یک یا دو ماه دیگر برداشت می شوند که سودش ده برابر بیشتر از گوجه فرنگی است.

 حسینی گفت: درخت پاپایا نیاز آبی کمی دارد و 3 تا 4 روزی یکبار آن هم به مدت 20 تا 25 دقیقه به صورت قطره ای آبیاری می شود که یک دهم نیاز آبی گوجه فرنگیست.

دمای محیط گلخانه بین 15 تا 35 درجه سانتیگراد و رطوبت به میزان 40 تا 60 درصد تنظیم می شود تا شرایط برای رشد و ثمر دهی محصول مناسب باشد.

کشاورز اهل کاکی پیش بینی می کند از هر درخت بیش از 50 کیلوگرم و به طور میانگین از هر هکتار 200 تا 250 تن میوه برداشت کند.

در مورد قیمت فروش پاپایا یا همان خربزه درختی گفت : بستگی به طعم و شیرینی و نوع میوه که معمولا مکزیکی و اسپانیایی است از کیلویی 50 تا 100 هزار تومان و در برخی استان ها مانند تهران دانه ای 70 تا 110 هزار تومان به فروش می رسد.

میوه پاپایا با داشتن آنتی اکسیدان قوی برای پیشگیری از سرطان مفید است و از شکوفه و برگش نیز برای دمنوش می توان استفاده کرد.

درخت پاپایا به صورت مداوم میوه تولید می کند و در زمانی که بالای درخت شکوفه می دهد ، همزمان می توان میوه های رسیده را هم برداشت کرد.

میوه پاپایا با طعمی شبیه خربزه و انبه وارداتی است و در استانهای سیستان و بلوچستان ، خوزستان ، یزد ، فارس و ایلام هم کشت می شود.
 
 
Loaded: 0%
 
 
 
Progress: 0%
Remaining Time -2:32
 
 
 
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار