کد خبر: ۴۲۵۴۶
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹
همانطور که بارها اعلام کرده ایم برنامه های فضایی و موشکی ایران خارج از حوزه یا صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) و ضمایم آن بوده و موضوع مذاکره نیست.

به نقل از ایرنا؛ مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه ما در مذاکرات دوحه که جدی و مثبت بود با جدیت عمل کردیم، اظهار داشت: توپ در زمین آمریکا است و اگر آمریکا واقع بینانه عمل کند و قصد جدی خود را برای اجرای تعهداتش نشان دهد، توافق دور از دسترس نیست.

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی پس از  نشست دوره ای شورای امنیت برای بررسی گزارش سیزدهمین گزارش آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و توافق برجام این مطلب را در جمع خبرنگاران بیان کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت که در سخنرانی خود در شورا، مجددا تاکید کردم که که برجام یک دستاورد دیپلماتیک چندجانبه است که به سختی به دست آمده و بهترین گزینه ای است که جایگزینی برای آن وجود ندارد.

تخت‌روانچی افزود: ما پیام‌های قوی در تجدید حمایت از احیا و اجرای کامل برجام دریافت کردیم. با این وجود، بدیهی است که دلایل اصلی وضعیت کنونی، خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها و همچنین عدم اراده سیاسی سه کشور اروپایی برای انجام تعهداتشان است.

نماینده ایران در سازمان ملل اظهار داشت: در حالی که دولت سابق ایالات متحده بی پروا یک اصل تثبیت شده حقوق بین الملل را قربانی کرد و از توافق خارج و تحریم ها را مجددا اعمال کرد، دولت فعلی در ادامه سیاست بدنام فشار حداکثری و اعمال تحریم ها علیه ایران، راه سلف خود را دنبال می کند. شکی نیست که چنین سیاستی به عنوان اهرمی در مذاکرات پیش می رود.

وی بار دیگر تاکید کرد: ایران به دیپلماسی چندجانبه متعهد است که نتیجه آن، باید تضمین لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌های غیرقانونی باشد.

 سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع اشاعه به اصل همکاری با آژانس متعهد است و تمامی تعهدات خود را بر اساس معاهده مذکور و موافقتنامه جامع پادمان انجام داده است.

 در وین حداکثر انعطاف را به خرج دادیم

تخت‌روانچی خاطر نشان کرد: ما در جریان مذاکرات وین حداکثر انعطاف را به خرج دادیم و حسن نیت خود را برای دستیابی به توافقی قابل قبول نشان دادیم.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: همانطور که ما همیشه تاکید کرده ایم برجام باید به طور کامل، مؤثر و به گونه ای اجرا شود که بتوان آن را راستی آزمایی کرد. هیچ جایگزینی وجود ندارد.

آمریکا برای کنار گذاشتن سیاست شکست خورده فشار حداکثری تصمیم سیاسی بگیرد

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده است که آمریکا تصمیم سیاسی برای کنار گذاشتن سیاست شکست خورده فشار حداکثری بگیرد.

 وی افزود: طی رایزنی‌های فشرده‌ ایران با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، آقای جوزف بورل، در هفته گذشته در تهران، ایران یک بار دیگر بر تمایل خود به ارائه راه حل های ابتکاری در مورد موضوعات باقیمانده و با امید به شکستن بن بست تاکید کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ما توافق کردیم که از طریق اتحادیه اروپا مذاکرات غیرمستقیم را با آمریکا داشته باشیم تا بر آخرین موانع در مذاکرات غلبه کنیم.

برای مرحله بعدی مذاکرات با هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در تماس خواهیم بود

تخت‌روانچی اظهار داشت: ما در مذاکرات دوحه که جدی و مثبت بود با جدیت عمل کردیم. مانند گذشته، برای مرحله بعدی مذاکرات با هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در تماس خواهیم بود.

وی گفت: هیات مذاکراتی ما آماده است که دوباره به طور سازنده وارد گفتگو شده تا به توافق برسیم. توپ در زمین آمریکا است و اگر آمریکا واقع بینانه عمل کند و قصد جدی خود را برای اجرای تعهداتش نشان دهد، توافق دور از دسترس نیست.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین کرد: همانطور که بارها اعلام کرده ایم برنامه های فضایی و موشکی ایران خارج از حوزه یا صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) و ضمایم آن بوده و موضوع مذاکره نیست.

 

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار