کد خبر: ۴۳۴۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
کودکانی هستند که چندین بار در بهزیستی کرمان خدمات گرفته اند اما مجددا برای کار به سر چهارراه‌ها بازگشته اند.

بهزیستی کرمان: بیش از 60 درصد کودکان کار از اتباع بیگانه هستند

به نقل از ایلنا، مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: زنان سرپرست خانوار در فرایند توانمند سازی کمتر شرکت می کنند چرا که می ترسند اگر برچسب توانمند بخورند بعد ممکن است همان آب باریکه هم برای شان قطع شود. برخی از این زنان وقتی تسهیلاتی می گیرند و وارد فعالیت اقتصادی می شوند چون بازار آن پویایی لازم را ندارد دچار شکست می شوند و علاوه بر بیکار شدن بدهکار هم می شوند که این نگرانی ها باعث می شود که کمتر در بحث تسهیلات برای اشتغال زایی پیش قدم شوند.

علیرضا وحیدزاده با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد کودکان کار در استان کرمان را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند، گفت: البته این به این معنی نیست که نباید به آنها خدمات ارائه شود بلکه بر اساس قانون حمایت از کودکان باید فراتر از هر مرز و بومی به آنها خدمات بدهیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: در موارد متعدد با اعتباراتی که داریم مددکاران ما با خانواده‌ این کودکان ارتباط برقرار کرده و از آنها حمایت می‌کنند. اما الگویی وجود دارد که شاید در تمامی کشورهای جهان هم به همین شکل باشد که یک وقت‌هایی معیشت خانواده تحت شعاع قرار می‌گیرد و آنها برای حفظ بقا از همه ظرفیت‌های شان می‌خواهند استفاده کنند. به طور مثال کودکانشان را به بیرون از خانه برای کار بفرستند.

یک جاهایی این ظرفیت‌ها قابل مدیریت است و کودک وقتی وارد مقوله کاری می شود کمترین آسیب را می بیند و یا اصلا نمی‌نبیند و به تحصیل و سلامتش لطمه ای وارد نمی شود اما در موادری دیگر ممکن است این برنامه ریزی ها به آن شکلی که باید پیش نرود.

وی عنوان کرد: در تهران هم تعداد کودکان کار کم نیست چرا که نیاز معیشتی خانواده است و باید کار کنند. اما به یاد داشته باشیم که به لحاظ مددکاری از یک جایی به بعد نمی توان یک پدیده اجتماعی را کاملا از بین برد اما می توان مدیریتش کرد. مدیریت کردن این نوع از پدیده ها می‌تواند در زندگی این کودکان بسیار مؤثرتر و امکان پذیرتر باشد تا اینکه تمام انرژی خودمان را معطوف به انکارش کنیم یا بگوییم نباید کودک کار وجود داشته باشد. بیاییم با هم راهکار پیدا کنیم که خانواده ناگزیر است به رغم میل باطنی اش کودک خود را برای کار سر خیابان بفرستد. اما حالا باید چه کار کنیم که کودک کمترین آسیب را ببیند.

وحیدزاده افزود: کودکانی هستند که چندین بار در بهزیستی کرمان خدمات گرفته اند اما مجددا برای کار به سر چهارراه‌ها بازگشته اند؛ رویکرد ما جمع آوری این کودکان نیست. قبلا شهرداری، نیروی انتظامی و بهزیستی با همکاری یکدیگر این کودکان را جمع آوری می کرد و تاکید بر جمع آوری شان بود اما هم اکنون اینگونه نیست رویکرد ترمیمی و جذب این کودکان است و سعی می کنیم در غالب تعریف شده ای با این کودکان ارتباط برقرار کنیم. توانمند سازی و مدیریت کودکان کار امکان پذیر است و می توان با خانواده ها در این زمینه همکاری کرد اما این مستلزم تغییری در قوانین نیز است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: با آموزش و پرورش و سیستم های آموزشی برای بازماندگان از تحصیل کودکان کار هماهنگ هستیم و همکاری می کنیم. کلاس برگزار می کنیم که نقص های آموزشی شان برطرف شود. خانواده هایی را هم که تشخیص بدهیم برای این کودکان غیر مؤثرند کودکان را جدا و در بهزیستی نگهداری می کنیم. آنجایی هم که امکان بازیافت خانواده باشد سعی می کنیم همراهی لازم را داشته باشیم اما اگر با ما همکاری بیشتری بشود قطعا می توانیم خدمات بهتری را ارائه بدهیم که کودکان کمتر دچار اضطراب، نگرانی و آسیب بشوند.

زنان سرپرست خانوار به همان آب باریکه قانع هستند

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به وضعیت زنان سرپرست خانوار استان پرداخت و گفت: خدماتی را سازمان بهزیستی برای این زنان در نظر گرفته است و همچنین خدمات بیمه‌ای را تحت عنوان بیمه زنان سرپرست خانوار به آنها تعلق خواهد گرفت. برای این زنان حمایت مستمر و غیر مستمر داریم و خدمات غیر مستمری که می توانند دریافت کنند بسیار عالی است اما در صورتی که سیستم اقتصادی جامعه پویا باشد.

وحیدزاده ادامه داد: بهزیستی هم اکنون تسهیلات برای اشتغال زنان سرپرست خانوار به صورت بلاعوض می پردازد و مبلغی که در نظر گرفته شده عالی است. همچنین تسهیلات کم بهره اشتغال را داریم که دارای تنفس و مبلغ اقساطش پایین است و همچنین می توانیم این زنان را جهت آموزش به فنی حرفه ای معرفی کنیم.

اما وقتی اقتصاد پویا نباشد هرچقدر تسهیلات پرداخت شود و کسب و کار راه اندازی شود کار این افراد رونق نمی گیرد. چرا که بازار، بازار پویایی نیست. این تسهیلات برای مدت های بیش از 5 سال در حال پرداخت است اما این افراد از اینکه شاید نتوانند موفق شوند نگرانند و ترجیح شان همان آب باریکه سازمان است.

زنان سرپرست خانوار از دریافت وام خود اشتغال زایی می‌ترسند

سرپرست اداره کل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: زنان سرپرست خانوار در فرایند توانمند سازی کمتر شرکت می کنند چرا که می ترسند اگر برچسب توانمند بخورند بعد ممکن است همان آب باریکه هم برای شان قطع شود. برخی از این زنان وقتی تسهیلاتی می گیرند و وارد فعالیت اقتصادی می شوند چون بازار آن پویایی لازم را ندارد دچار شکست می شوند و علاوه بر بیکار شدن بدهکار هم می شوند که این نگرانی ها باعث می شود که کمتر در بحث تسهیلات برای اشتغال زایی پیش قدم شوند.

به بیش از 14 هزار زن سرپرست خانوار خدمات ارائه می‌شود

وی گفت: با افزایش آمار طلاق در کشور ، استان کرمان هم به لحاظ جمعیت زنان سرپرست خانوار همسطح میانگین کشوری است که درصد بالایی از این زنان به بهزیستی برای تحت پوشش قرار گرفتن مراجعه می کنند. تعداد زنانی که خانواده‌ها را سرپرستی می‌کنند افزایش یافته و تردیدی در این موضوع وجود ندارد. بیش از 14 هزار پرونده در دفتر زنان استان کرمان داریم که هم اکنون دارند خدمات دریافت می کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: به نظرم جامعه هدف ما فقط آن هایی نیستند که تحت پوشش هستند بلکه افرادی هم هستند که مددکار تشخیص می‌دهد در معرض آسیب اند و ما می توانیم به آنها کمک کنیم و این افراد ممکن است که کمک های مستمر ما را دریافت نکنند آن هم به این دلیل که فردی به عنوان سرپرست خانواده وجود دارد ولی می توانیم در حمایت های غیر مستمر به این افراد کمک بکنیم حالا این خدمات می تواند مشاوره ای یا هر حمایت دیگری شبیه به آن باشد.

خدمات لازم برای ترک اعتیاد زنان در استان وجود دارد

وحیدزاده در ادامه به وضعیت زنان معتاد استان پرداخت و گفت: در کرمان سطح آسیب های اجتماعی بالا است اما به همان تناسب ابزارهایی برای خدمات و ارائه خدمت وجود دارد چرا که این استان گذرگاه یا معبر اصلی جابه جایی مواد مخدر است و به هر دلیلی جمعیت استان از این گذرگاه مواد مخدر بی نصیب نمی ماند و مازاد حمل مواد اینجا سرریز می شود. ولی طبق ماده 15 و 16 یعنی هم اجباری و هم اختیاری ظرفیت و ابزارهای لازم وجود دارد که اگر زنان معتاد به بهزیستی ارجاع داده شوند می توانند استفاده بکنند.

امکان اینکه بخواهند به شرایط عادی زندگی اجتماعی بازگردند وجود دارد. گرایش زنان استان به مواد مخدر تلفیقی از مواد سنتی و صنعتی است. در برخی از مناطق استان گرایش به مواد سنتی مثل تریاک و شیره است و زنان استان گرایش کمتری به مواد صنعتی دارند اما یک درصدی به این مواد هم گرایش دارند.

وحیدزاده در بخش پایانی صحبت هایش به موضوع کودک همسری در استان هم اشاره کرد و افزود: همه دستگاه‌های دیگر به کودک همسری به عنوان یک مسئله نگاه می کنند. اما در مناطق جنوب و شرق استان که البته هم اقلیت های مذهبی در این مناطق زندگی می‌کنند و هم بحث اتباع در آنجا مطرح است گاهی این اتفاق می افتد. ازدواج کودک همسری به صورت موردی در استان وجود دارد و در حال حاضر به صورت رویکرد نیست.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار