کد خبر: ۴۳۵۰۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
رسانه‌های آلمان روز چهارشنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) به ارزیابی از نشست موسوم به "سران آستانه" در تهران پرداختند.

واکنش رسانه‌های خارجی به  نشست موسوم به

آنچه در بازتاب این نشست در مطبوعات آلمان به چشم می‌خورد، اشاره آنها به اختلاف منافع منطقه‌ای میان ایران، روسیه و ترکیه است و آنچه آنها را در صحنه بین‌المللی به هم نزدیک می‌کند، سه کشوری که نمایندگانشان در برابر دوربین‌ها با لبخندی دوستانه ظاهر شدند تا تلاش کنند به غرب بگویند "بدون شما" هم اقتصاد و سیاست ما می‌گذرد.

روزنامه "نویه سوریشر" درباره این نشست می‌نویسد نشست تهران را با نگاهی به روابط پیچیده روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه می‌توان "نشست دشمنان در قالب دوستان" نامید که بیان "روابط چندجانبه و بحرانی سه کشور با یکدیگر است".

این روزنامه به منافع مشترک و اختلافات ترکیه و روسیه پرداخته و نوشته است که دو کشور اگرچه سال‌هاست مناسباتی "دوستانه" با یکدیگر دارند، اما این مناسبات مانع از مواجهه سخت آنها در جنگ سوریه، لیبی، و قفقاز نشده است. این واقعیت که مسکو، آنکارا و تهران "نه تنها در سوریه بلکه در اوکراین نیز منافع متفاوتی در بخش انرژی و تسلیحات دارند، مناسبات آنها را پیچیده‌تر می‌کند. یک نمونه این که ترکیه به اوکراین برای جنگ با روسیه پهپادهای "بیرقدار" می‌دهد و بنابر منابع اطلاعاتی آمریکا، روسیه می‌خواهد از ایران برای جنگ با اوکراین پهپاد بخرد."

تیتر گزارش وب‌سایت "اشپیگل" از نشست "سران آستانه" صحنه‌‌ای است که اردوغان در برابر دوربین رسانه‌ها پوتین را منتظر می‌گذارد. اشپیگل نوشته است پوتین که از زمان آغاز جنگ کشورش علیه اوکراین برای اولین بار برای شرکت در نشست تهران محدوده کشورهای شوروی سابق را ترک کرده است، مجبور شد قبل از دست دادن با اردوغان در مقابل دوربین مطبوعات بین‌المللی منتظر او بماند و "با وجود این ترکیه از او طلب حمایت در سوریه را می‌کند."

این رسانه می‌‌افزاید پوتین در میزبانی سیاستمداران غربی با "فاصله‌ای بسیار سر میز بلند" خود گفت‌وگو کرد. اما در سفر خود به تهران و در ملاقات با رئیسی و خامنه‌ای ظاهری بسیار صمیمانه به خود گرفت."

اشپیگل به اختلاف منافع سه کشور در سوریه پرداخته و می‌نویسد: «رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نمی خواهد از اهداف خود در سوریه عقب‌نشینی کند و انتظار دارد روسیه و ایران در این زمینه از ترکیه حمایت کنند.»

 

تعداد بازدید : 1
انتهای پیام
برچسب ها: ایران ، ترکیه ، سوریه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار