کد خبر: ۴۳۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
وزیر ارشاد:
روز مباهله روز بزرگی در تاریخ اسلام است و در طول قرن‌ها تاکنون نتوانسته ایم به اندازه کافی به معرفی از این ظرفیت اهتمام داشته باشیم.

بخش مباهله نیز در شعر و ادبیات داستانی فعال خواهد شد

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از تولیدات مربوط به مباهله حمایت ویژه می‌شود و ستادی نیز به این منظور در وزارتخانه فعال شده است.

 محمدمهدی اسماعیلی در محفل شعرخوانی به آیین آسمان به مناسبت روز مباهله در مشهد افزود: در کنار جشنواره‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، بخش مباهله نیز در شعر و ادبیات داستانی فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین فراخوان کار نمایشی وزین در خصوص مباهله نیز توسط موسسه فارابی به زودی منتشر خواهد شد.

وزیر ارشاد تاکید کرد: تلاش می‌شود تا دو سال آینده مجموعه خوبی از ادبیات مباهله را منتشر و برای آن رویداد‌های متعددی تعریف کنیم.

اسماعیلی افزود: با برنامه‌ریزی خوب در مجموعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری به موضوع مباهله توجه خواهد شد.

وی گفت: روز مباهله روز بزرگی در تاریخ اسلام است و در طول قرن‌ها تاکنون نتوانسته ایم به اندازه کافی به معرفی از این ظرفیت اهتمام داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: اینکه پیامبر اکرم (ص) با اهل بیت عصمت و طهارت حاضر می‌شوند همه هستی خود را در پای حقانیت اسلام در چنین آیینی همراه کنند تصویر بسیار مهم و زیبایی است و جزو مستندات تاریخی قطعی بین اهل سنت و تشیع است و در همه کتب تاریخی و روایی تقریبا یک روایت مشابه از آن وجود دارد.

وی ادامه ادامه داد: در حوزه تقریب همیشه به دنبال نکات اشتراک هستیم، از اینرو تلاش می‌شود روی نقاط اشتراک، فضای عمومی کشور و جهان اسلام را به آن موضوع سوق دهیم.

اسماعیلی افزود: در معرض این آسیب هستیم که فعالیت‌هایی انجام شود که به اصل اساسی انقلاب اسلامی و راهبرد کلان وحدت آسیب وارد کند.

وی اضافه کرد: محبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) امروز یکی از نقاط اصلی اشتراک در جهان اسلام است.

اسماعیلی افزود: این محبت در جهان اسلام قابل مشاهده است، برخلاف این تصور که محبت به این خاندان مخصوص ما پیروان اهل بیت (ع) است، بزرگترین ستایشگران اهل بیت در دوره‌های مختلف ائمه چهارگانه فقهی اهل سنت هستند به عنوان نمونه مرحوم امام شافعی بزرگترین قصیده در مدح حضرت علی (ع) را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ابوحنیفه به دلیل حمایت از سادات حسینی، سال‌ها زندانی بنی عباس بوده است.

اسماعیلی گفت: وقتی چنین جایگاهی داریم رویداد‌های متعلق به مقدسات قابلیت توجه ویژه‌ای دارد و باید فراتر از مرز‌های جغرافیایی ایران حرکت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: امسال به صورت ویژه به این موضوع توجه شده و ستادی در وزارتخانه ویژه این موضوع راه اندازی شده است.

اسماعیلی افزود: در این ستاد چند اثر هنری خوب آماده و روز مباهله رونمایی خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: از همه اهالی فرهنگ و هنر درخواست می‌شود به این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار