کد خبر: ۴۳۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
وزیر نفت:
تا امروز نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در موضوع توسعه میادین نفتی و گازی امضا کردیم

طی چهار ماه اخیر ۴ میلیارد دلار وصول از صادرات گاز داشتیم

به نقل از ایسنا، وزیر نفت با اعلام اینکه طی چهار ماه اخیر چهار میلیارد دلار وصول از صادرات گاز را داشتیم، آن را به صورت تقریبی معادل کل وصول‌های ایران از صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ برشمرد.

جواد اوجی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت صادرات گاز گفت: ما در طی همین چهار ماه نزدیک به چهار میلیارد دلار وصول از صادرات گاز را داشتیم که تقریباً می‌شود گفت معادل کل وصول صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ بوده است.

وی درباره موضوع جذب سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور، اظهار کرد: ما امروز در موضوع قرارداد‌های توسعه میادین نفتی و گازی مصوبه‌ای در دولت داشتیم و آن میادینی که ضریب بازیافتی‌شان زیر ۲۰ درصد بود، افزایش پیدا کرد تا ضریب ۳۳ - ۳۴ درصد دولت اجازه داد که از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده شود و این نوید خوبی است.

وزیر نفت افزود: ما تا امروز نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در موضوع توسعه میادین نفتی و گازی امضا کردیم و بخشی از این قرارداد‌ها که امضا شده با کشور روسیه بوده و در موضوع توسعه میادین نفتی و به ویژه میادین مشترک نفتی و گازی.

اوجی تاکید کرد: میدان نفتی آزادگان که بزرگترین میدان نفتی مشترک کشور با عراق است بالغ بر ۷ میلیارد دلار استفاده از توان و ظرفیت منابع مالی داخل کشور را داشته که ۶ بانک و ۶ هلدینگ بزرگ اقتصادی مشارکت می‌کنند و در توسعه این میدان سهامدار می‌شوند.

وی یادآور شد: ما توسعه این میدان را شروع کردیم و در حال حاضر روزانه ۱۹۰ هزار بشکه نفت برداشت می‌کنیم و با برنامه‌ریزی وزارت نفت برای استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف مالی کشور، ظرف چند سال آتی ما به ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز خواهیم رسید.

وزیر نفت درباره تامین سوخت کشور و خودرو‌های عمومی اظهار کرد: وزارت نفت در دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی به شکل جدی در نظر دارد که این کار را انجام دهیم و هر خودرو هم بالغ بر ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان برای وزارت نفت هزینه دارد که به صورت رایگان داریم انجام می‌دهیم و هفت پیمانکار در سراسر کشور این امر را به عهده دارند.

اوجی افزود: استفاده از سوخت LPG در جایگاه‌ها را منتظریم که مصوب شود تا کمکی به جایگاه‌های سوخت کشور شود و ناوگان ترابری از آن بهره ببرد. در موضوع واردات بنزین هم ما تجارت فرآورد‌های سوآپ گازی و هم فرآورد‌های نفتی را به طور جد دنبال می‌کنیم و با کشور‌های همسایه در این زمینه تعامل داریم.

وی همچنین تاکید کرد: ما منع واردات هیچگونه فرآورده‌ای را نداریم و با توجه به پتانسیل جمهوری اسلامی موضوع توسعه میادین نفت و سوخت و پالایشگاه‌ها را داریم، متاسفانه سهم تجارت‌مان در منطقه کمتر از ۲ درصد است و امیدوارم با این اقدامات سهم خوبی از تجارت در منطقه نصیب ایران شود.

انتهای پیام
برچسب ها: وزیر نفت ، گاز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار