کد خبر: ۴۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱
بازار مسکن تنها بازاری است که پابه‌پای بازار کالاهای اساسی، تورم انتظاری را پیش‌خور می‌کند و قیمت‌های جدید را براساس ارزش جایگزینی بالا می‌برد.

تورم مسکن تهران؛ متری 45 میلیو ن تومان

 به نقل از همشهری، جولان تورم در بازار مسکن شهر تهران، رکورد تازه‌ای به‌جای گذاشته و میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی را در تیرماه به 44میلیون ‌و 840هزار و 700تومان رسانده است. پیش‌ از این رکورد قیمتی بازار مسکن تهران معادل 41میلیون ‌و 408هزار تومان، در خردادماه1401 ثبت شده‌بود.

 بازار مسکن شهر تهران بعد از حدود یک‌سال عقب ماندن از نرخ تورمی عمومی کشور و تخلیه حباب قیمتی، بار دیگر وارد روند صعودی قیمت‌ها شده و از تیرماه، با کاهش تعداد معاملات، عملا پا به دوره رکود تورمی گذاشته است؛ در تیرماه میانگین قیمت مسکن شهر تهران در حالی با رشد 8.3درصدی نسبت به خردادماه مواجه شده که تعداد معاملات 38.3درصد افت کرده است.

روایت مرکز آمار از مسکن تهران

در تیرماه۱۴۰۱، شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 8.3درصد رشد کرده که نسبت به میزان رشد در ماه قبل 1.2واحد درصد بیشتر است. در نتیجه این اتفاق، میانگین قیمت وزنی هر متر زیربنای مسکونی در پایتخت از 44میلیون‌ و 840هزار تومان عبور کرده که این رقم نسبت به تیرماه سال قبل 45.2درصد بیشتر است.

به‌عبارت دیگر، خریداران مسکن در تیرماه امسال برای خرید یک آپارتمان یکسان 45.2درصد بیش از تیرماه پارسال پول پرداخته‌اند. همچنین درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت مسکن شهر تهران در یک سال منتهی به تیرماه1401، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل(تورم سالانه) به رقم 27.1درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 0.7واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش همشهری، با توجه به اینکه همچنان تورم نقطه به نقطه بازار مسکن 8.8درصد و تورم سالانه این بازار 13.4درصد نسبت به تورم نقطه به نقطه و سالانه مصرف‌کننده کشور پایین‌تر است، می‌توان فرضیه باقی ماندن بازار مسکن در فاز تخلیه حباب قیمت را از محل رشد نکردن هم‌پای نرخ تورم عمومی معتبر دانست اما از آنجا که شاخص قیمت مسکن شهر تهران از اسفندماه گذشته وارد روند صعودی پرقدرتی شده و به‌جز فروردین، ماهانه رشد بالای 6درصدی را تجربه کرده است، نمی‌توان چندان با اعتبار فرضیه تخلیه حباب قیمت امیدوار بود؛ به‌خصوص که از تیرماه، تعداد معاملات نیز در عین جهش قیمت با کاهش 38.3درصد مواجه شده و عملا بازار مسکن را وارد دوره رکود تورمی کرده است.

رکود تورمی، دوره‌ای است که قیمت‌ها افزایش و تعداد معاملات کاهش می‌یابد و در عین کسادی بازار، روند صعودی قیمت‌ها در آن حفظ می‌شود. بررسی تاریخچه بازار مسکن نشان می‌‌دهد بازار مسکن تهران در دوره اخیر جهش قیمت به‌طور متناوب درگیر رکود تورمی بوده و در نیمه نخست سال‌های 97 و 98 و 3فصل نخست سال99 درگیر رکود تورمی بوده است.

شکاف 3.7برابری قیمت مسکن در تهران

بررسی متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ۲۲گانه شهر تهران در تیرماه۱۴۰۱ نشان می‌دهد در این ماه، طبق معمول، منطقه یک تهران با متوسط قیمت 84میلیون‌ و 522هزار تومان گران‌ترین منطقه پایتخت بوده و در مقابل، در غیاب منطقه19، منطقه17 با میانگین قیمت 22میلیون‌ و 890هزار تومان، عنوان ارزان‌ترین منطقه تهران را به‌خود اختصاص داده است. طبق اعلام مرکز آمار ایران، در تیرماه به‌علت کمتر بودن تعداد معاملات ثبت شده در مناطق 19 و 20 تهران از مقدار بهینه، متوسط قیمت این دو منطقه در محاسبات اعمال نشده است. به همین واسطه، منطقه19 تهران که همواره در مقابل منطقه یک، پایین‌ترین قیمت مسکن تهران را داشته از آمارها حذف شده و به‌جای آن، منطقه17 قرار گرفته است.

براساس اعداد و ارقام اعلام شده در گزارش مرکز آمار، در تیرماه امسال، شکاف قیمت مسکن شهر تهران در گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق به 3.7برابر رسیده؛ اما همچنان قدرت مناطق گران‌قیمت شهر برای اثرگذاری بر روند بازار بیش از مناطق ارزان‌تر بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه امسال، میانگین قیمت مسکن به‌ترتیب در مناطق یک، 3، 2، 6، 5 و 4 بیش از میانگین شهر بوده و میانگین قیمت مناطق 7 تا 22 زیر قیمت میانگین شهر ثبت شده است.

در بازار مسکن چه می‌گذرد؟

در شرایط فعلی اقتصاد ایران که ابهام و بلاتکلیفی مذاکرات احیای برجام، پیش‌بینی‌پذیری فعالیت‌های اقتصادی در بازارهای مختلف را تحت‌تأثیر قرار داده، بازار مسکن تنها بازاری است که پابه‌پای بازار کالاهای اساسی، تورم انتظاری را پیش‌خور می‌کند و قیمت‌های جدید را براساس ارزش جایگزینی بالا می‌برد. در تیرماه امسال، میانگین قیمت دلاری مسکن شهر تهران به 1416دلار رسیده که نسبت به خردادماه 13.5درصد افزایش نشان می‌دهد؛ چراکه بازار مسکن در دوره جدید، بیش از اینکه نوسانات قیمتی خود را با نبض قیمت دلار در بازار آزاد تنظیم کند و در صورت تثبیت قیمت ارز توسط بانک مرکزی، آن را بپذیرد، روی هزینه ساخت، تورم انتظاری و قیمت تخمینی دلار متمرکز شده است. این اتفاق در بازار مسکوکات طلا نیز به‌نوعی رخ داده و حباب قیمت سکه با نرخ فعلی دلار آزاد را به بیش از 1.7میلیون تومان رسانده است.

 در شرایط فعلی براساس اطلاعات نظام‌مهندسی، میانگین هزینه ساخت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران (بدون احتساب قیمت زمین) 7میلیون تومان است؛ اما سازندگان بخش خصوصی، میانگین هزینه ساخت برای بناهای بتنی و فلزی را از 8 تا 20میلیون تومان (بسته به تعداد طبقات بنا) عنوان می‌کنند.

این مسئله، در تلاقی با ناتوانی خریداران، باعث شده سود معمول سازندگان از ساخت‌وساز کاهش پیدا کند و رغبت کمتری برای آغاز پروژه جدید داشته باشند؛ چراکه با جهش قیمت نهاده‌های ساختمانی، قدرت خرید سرمایه در گردش سازندگان به‌شدت افت کرده و با توجه به خواب سرمایه حداقل 2ساله در امر ساخت‌وساز، ریسک ورود به پروژه جدید بدون سرمایه کافی، به‌شدت افزایش یافته است. در آن سوی ماجرا، متولیان نهضت ملی مسکن نیز به‌دنبال افزایش مبلغ وام بانکی این طرح هستند تا افزایش هزینه‌های ساخت، فعلا فشاری به متقاضیان وارد نکند و آورده نقدی آنها را نیز افزایش ندهد. در بازار نیز، آنگونه که مشاوران املاک می‌گویند بخش قابل توجهی از معاملات انجام شده به کسانی اختصاص دارد که به‌دنبال بهتر کردن آپارتمان خود هستند و تعداد خریداران جدید کمتر از قبل است.

به هر حال هم دولت سیزدهم و هم شهرداری تهران به‌دنبال اجرای برنامه‌های متعددی برای کنترل تورم قیمت مسکن در پایتخت هستند.

انتهای پیام
برچسب ها: تورم مسکن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار