کد خبر: ۴۴۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۷
اتاق بازرگانی تبریز:
: صادرکنندگان استان، به خاطر برخی مشکلات صادرات خود را از استان‌های دیگر انجام می‌دهند که درخواست داریم ترتیبی داده شود که صادرکنندگان اقدامات صادراتی را در داخل استان انجام دهند.

تولید در استان به دو تا سه برابر امکان‌‌پذیر است

 

 به نقل از دنیای اقتصاد، راهکارهای افزایش حداقل ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی در سال جاری در جلسه کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق بازرگانی تبریز در این جسله با اشاره به مصوبه کارگروه امور اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌‌گذاری استان با موضوع راهکارهای افزایش حداقل ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی استان در سال جاری گفت: در تلاش هستیم در کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق تبریز با حضور ذی‌نفعان خصوصی و دولتی، موانع و راه‌‌حل‌‌های اجرایی توسعه صادرات را احصا، جمع‌بندی و از طریق اتاق به مراجع تصمیم‌گیر ارجاع دهیم.

سیدیوسف حسینی افزود: موانع صادرات عبارتند از موانع مقرراتی شامل عوارض صادراتی فولاد و عوارض آب مجازی در صادرات محصولات کشاورزی، کمبود نقدینگی، لجستیک و بالا بودن هزینه حمل و نقل، بازگشت ارز، کیفیت کالاها و قیمت بسیار نازل محصولات کشاورزی ایرانی همچون خرما و پسته در مقایسه با محصولات رقبا. وی ادامه داد: در صورت عدم چاره‌اندیشی، بازارهایی را که به سختی به دست آورده‌‌ایم از دست خواهیم داد.

رئیس کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق بازرگانی تبریز افزود: صادرکنندگان استان، به خاطر برخی مشکلات صادرات خود را از استان‌های دیگر انجام می‌دهند که درخواست داریم ترتیبی داده شود که صادرکنندگان اقدامات صادراتی را در داخل استان انجام دهند.

منوچهر رحمانی، مدیر دفتر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز درباره برنامه‌‌ریزی صادرات محصولات کشاورزی استان گفت:

اعطای مشوق‌های صادراتی، اجرای کشاورزی قراردادی، اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی، به کارگیری تجارت ترجیحی در برخی محصولات، حمایت برای ایجاد هلدینگ، شرکت‌های بازرگانی و زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی، احداث پایانه صادراتی، جلوگیری از خام‌‌فروشی و کشت فراسرزمینی با توجه به خشکسالی و شرایط اقلیمی می‌تواند به عنوان پیشنهادهایی برای رفع مشکلات باشد. وی با بیان اینکه در تولید محصولات کشور مشکلی نداریم، افزود: تولید در استان به دو تا سه برابر امکان‌‌پذیر است و متناسب با بازاریابی می‌توانیم تولیدمان را تنظیم کنیم.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار