کد خبر: ۴۴۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
برای تامین سلامت کل مردم ایران فقط ۵ میلیارد تومان سالانه بودجه در نظر گرفته می‌شود ناامید کننده است.

ورود مجلس به «کم‌تحرکی» ملی و جلوگیری از سونامی بیماری علیه ایرانیان

به نقل از ایرنا؛ اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت پرداختن تمام نهادها به توسعه ورزش همگانی ابراز امیدواری کردند با بسیج عمومی در این حوزه از یک سونامی اجتماعی بزرگ در سال‌های آینده جلوگیری شود.

افشین ملایی رئیس و محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی با حضور در مجلس شورای اسلامی گزارشی وضعیت «تندرستی مردم ایران» را به اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

در این دیدار افشین ملایی با ارائه آمارهایی از وضعیت کم تحرکی و اضافه وزن در کشور هشدارهای لازم نسبت به پیش‌روی «قاتل پنهان» در کشور ارائه و خواستار توجه و حمایت بیشتر نمایندگان مجلس به ورزش همگانی و تامین تندرستی مردم شد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی در این نشست با بیان این که ورزش باید در کشور فراگیر شود تا تاثیرش را در تندرستی عمومی (جسمانی، روانی و اجتماعی) مشاهده کنیم گفت: متاسفانه از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ که کمتر از یک دهه می‌شود میزان کم‌تحرکی در کشور ۲۵ درصد رشد داشته است که این میزان در بخش بانوان رشد چشمگیری داشته و در شرایط فعلی ۶۴ درصد از بانوان ایران دچار کم‌تحرکی هستند.

وی با هشدار نسبت به روند افزایش کم‌تحرکی و چاقی در کشور که تندرستی مردم ایران و نسل آینده را به شدت به خطر خواهد انداخت گفت: پیش‌بینی تلخ و سناریو برای آینده این است که در سال ۱۴۰۵ این میزان از کم‌تحرکی در کشور در بخش مردان به ۷۶ درصد خواهد رسید و در بخش زنان میزان کم‌تحرکی به ۸۳ درصد می‌رسد و این کاملا نگران کننده است.

افشین ملایی با اخطار نسبت به وضعیت کم‌تحرکی و تبعات و بیماری‌های ناشی از آن در استان‌های کشور تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهد که در تمام استان‌های کشور کم‌تحرکی در حال افزایش است. در بخش دانش‌آموزی، ما تا هشت سال آینده بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز چاق خواهیم داشت. در این حوزه خطر، جزو ۱۲ کشور اول دنیا هستیم که محیط مدارس را با این جمعیت چاق، «بیمارگونه» خواهیم ساخت. از سوی دیگر، مهارت و یادگیری حرکتی کودکان ایران هم ۲ سال نسبت به گروه هم سن خود در کشورهای دیگر عقب‌تر است که این امر تندرستی نسل آینده را به خطر می‌اندازد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با اشاره به وضعیت سالمندان در کشور نیز گفت: متاسفانه در این حوزه هم کشور به سمت سالمندی و پیری حرکت می‌کند و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۴۲۰ در کشور ما ۱۸ میلیون افراد بالای ۶۰ سال خواهید داشت. سالمندانی که ورزش نمی‌کنند و میزان کم‌تحرکی آنها در آینده خانواده‌هایشان را با چالش بزرگی مواجه خواهد کرد که اگر به فعالیت آنان بی‌توجه باشیم این سرمایه طلایی نهان تبدیل به خسرانی خواهد شد که آثارش از جنگ بیولوژیک فراتر است.

ملایی با ارائه آماری در مورد میزان درگیری مردم ایران با بیمارهای ناشی از کم‌تحرکی، توضیح داد: براساس آمارهای رسمی و مطالعه شده در شرایط فعلی ۵۹ درصد جمعیت ایران وزن بالا دارند، ۳۷ درصد فشار خون دارند، ۲۳ درصد دچار افسردگی هستند و ۴۶ درصد هم کلسترل بالا دارند و طبق آخرین گزارش‌های آماری، به طور مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان در کشور هزینه می‌شود. این میزان فقط گزارش هزینه کرد بیماری‌های غیرواگیر است که دلیل عمده آن ناشی از کم‌تحرکی، چاقی و اضافه وزن است.

این مدیر ورزشی با بیان این که کم‌تحرکی پاندمی خاموش است به آمار وحشتاک فوتی‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: تلفات کرونا در ۲ سال و نیم اخیر در کشور حدود ۱۴۱ هزار نفر بوده است اما براساس آمار موجود سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر (عمدتا ناشی از کم‌تحرکی) جان خود را از دست می‌دهند و کم‌تحرکی که از آن به عنوان بیماری تمدن حاضر نیز یاد می‌شود، اگر مدیریت نشود با این شتاب فزاینده در آینده، اتفاق تلخ دیگری را رقم خواهد زد.

ملایی با نگاهی به گذشته درباره عملکرد ورزش در کشور خاطرنشان کرد: پرسش اساسی این است که چرا برنامه‌های ما در چهار دهه گذشته نتوانسته است آن چنان که باید باعث جلوگیری از رشد کم تحرکی در کشور شود. وی در پاسخ این سوال گفت: یکی از مشکلاتی که ورزش همگانی در چهار دهه گذشته داشته این است که ما در این حوزه به صورت جزیره‌ای رفتار کرده‌ایم و هر نهاد و دستگاهی به گونه‌ای اقدام می‌کند که از اقدامات نهاد دیگر خبر ندارد. این مشکل باید برطرف شود و همه نهادها و ارگان‌ها و سازمان‌ها برای تامین تندرستی مردم، هم افزا و هماهنگ گام بردارند.

وی تاکید کرد: درخواست ما از مجلس شورای اسلامی این است که نگاه ویژه‌ای به حوزه ورزش همگانی داشته باشد. انتظار ما این است که در بخش قوانین برای رفع موانع ورزش و کاهش کم‌تحرکی و افزایش بودجه و نظارت بر اجرای کار حمایت بیشتری داشته باشند.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت پرداختن تمام نهادها به توسعه ورزش همگانی ابراز امیدواری کردند با بسیج عمومی در این حوزه از یک سونامی اجتماعی بزرگ در سال‌های آینده جلوگیری شود.

فروردین: ورزش همگانی باید دغدغه همه نمایندگان باشد

رئیس فراکسیون ورزش مجلس با ابراز نگرانی نسبت به آمارهایی که رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی ارائه کرد خطاب به نمایندگان مجلس گفت: وظیفه همه ماست که در استان‌ها این مسئله را جدی بگیریم و برای رفع کم‌تحرکی و تامین سلامت مردم قدم برداریم.

وی با بیان این که رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی می‌تواند سفیر سلامت در استان‌های کشور باشد تاکید کرد: «سلامت مردم ایران» باید دغدغه تمام نمایندگان مجلس باشد و آنها در حوزه‌های خودشان برای تامین این موضوع مهم تلاش کنند.

محمدمهدی فروردین ادامه داد: برنامه‌ریزی و حمایت از ورزش همگانی به منظور تامین سلامت مردم و رفع کم تحرکی در کشور وظیفه همه نمایندگان مجلس است و باید سایر مسئولان را هم بسیج کنیم که در یک حرکت ملی از اتفاقات ناخوشایند در آینده جلوگیری کنیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ورزش همگانی را باید از خود نمایندگان مجلس شروع کنیم. باید بررسی کنیم که نمایندگان خودشان چقدر ورزش می‌کنند. وقتی ما به فکر ورزش و سلامت خودمان نباشیم نمی‌توانیم به فکر سلامت مردم هم باشیم.

وی تاکید کرد: در شهرهایی که فقر حرکتی درصد و آمار بیشتری دارد باید با نمایندگان صحبت کنیم که توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند. همه باید پای کار بیایند تا وضعیت وحشتناکی که مردم در حوزه کم تحرکی دارند بهتر شود.

نماینده خدابنده: آمار کم‌تحرکی در کشور نگران کننده است

سیدالبرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس نیز با تاکید بر اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش همگانی گفت: هر کشوری که در ورزش سرمایه‌گذاری نکند باید هزینه‌اش را در حوزه درمان بپردازد. ما با میانگین جهانی ورزش شهروندان خیلی فاصله داریم که باید با برنامه‌ریزی این فاصله کمتر شود.

وی ادامه داد: براساس آمار منتشر شده نیمی از جمعیت ایران هیچ فعالیتی ندارند. لزوما این نیست که آنها نمی‌توانند ورزش کنند بلکه شاید ما نتوانسته‌ایم زمینه را برایشان فراهم کنیم. ۶۶ درصد مردم هم فعالیت موثری ندارند. این عده شاید فعالیت داشته باشند اما میزان فعالیت آنها در سلامت‌شان موثر نیست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: متاسفانه کم‌تحرک‌ترین افراد در بازه سنی ۲۵ تا ۴۵ سال هستند. این اتفاق خوبی نیست. بسیاری از مسئولان ما با توسعه ورزش همگانی بیگانه هستند.

نماینده کرمان: آماده کمک به ورزش همگانی هستیم

شهباز حسن پوربیگلری نماینده کرمان، سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هم با ابراز نگرانی نسبت به آماری که در مورد وضعیت سلامت مردم ایران ارائه شد گفت: برای هرگونه کمک به ورزش همگانی که منجر به تامین سلامت مردم ایران شود اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: این آمادگی را داریم که در سیرجان تمام امکانات لازم را در اختیار ورزش همگانی قرار دهیم تا بتواند با اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها به تامین سلامت مردم کمک کند.

نماینده شیراز: همه نهادها به ورزش همگانی توجه داشته باشند

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با بیان ابراز تعجب از این که بودجه فدراسیون ورزش‌های همگانی برای تامین سلامت ۸۴ میلیون ایرانی ناچیز است گفت: اگر یک درصد از بودجه ورزش کشور به حوزه همگانی اختصاص داده شود این مشکلات از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: ورزش همگانی از نوجوانی تا کهنسالی را شامل می‌شود. به همین خاطر تمام نهادها و ارگان‌ها باید به این حوزه توجه کنند. خصوصا در کلانشهرها باید دانشگاه‌های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و سایر بخش‌ها به این موضوع ورود کنند و کمک حال ورزش همگانی باشند.

نماینده مردم بندرانزلی: ورزش همگانی مظلوم است

احمد دنیامالی نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی که سابقه ریاست بر فدراسیون قایقرانی را هم دارد با اشاره به بودجه کم ورزش همگانی گفت: شنیدن این که برای تامین سلامت کل مردم ایران فقط ۵ میلیارد تومان سالانه بودجه در نظر گرفته می‌شود ناامید کننده است.

وی با بیان این که ورزش همگانی در کشور مظلوم واقع شده است خاطرنشان کرد: وظیفه همه ما این است که بتوانیم در حوزه تامین سلامت مردم ایران قدم‌های بزرگی برداریم. به همین خاطر برای سال ۱۴۰۲ نگاه ویژه‌ای به بودجه ورزش همگانی در کشور خواهیم داشت.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار