کد خبر: ۴۶۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۵
بر اساس اعلام منابع وزارت دفاع ملی ترکیه، یونان در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۱۰۰ بار حریم هوایی و آب های سرزمینی ترکیه را نقض کرده است.

اردوغان: شاید حمله به یونان یک شبه اتفاق بیفتد

به نقل از ایرنا؛ رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در ادامه هجمه‌ها علیه یونان در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال حمله نظامی به یونان گفت که شاید این حمله یک شبه اتفاق بیفتد.

اردوغان که در سفر سه روزه به منطقه بالکان رفته است، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با شفیق جعفرویچ رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین تصریح کرد: در صورتی که تهدیدات یونان علیه ترکیه ادامه یابد، آنکارات اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد؛ چرا که صبر [ما] نیز اندازه‌ای دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ترکیه واقعا در حال بررسی عملیات نظامی علیه یونان است، در پاسخ به این اظهارات گفت: ممکن است یک شب ناگهان [برای حمله] بیاییم.

وی گفت که آنچه که وی در این باره گفته؛ رؤیا نیست [بلکه واقعیت است.]

اردوغان ادامه داد: جزایری وجود دارد که کنترل آن در دست یونان است و در آن پایگاه نظامی احداث کرده‌اند، اگر تهدیدات غیر قانونی آتن علیه ما ادامه پیدا کند، [ما اقدامی خواهیم کرد]؛ چرا که صبر ما نیز حد و اندازه‌ای دارد.

وی خاطرنشان کرد که ترکیه هنگامی که زمان آن برسد؛ اقدامات لازم را در برابر این تهدیدات یونان انجام خواهد داد.

اردوغان همچنین گفت که اقدامات یونان، مانند ردیابی جنگنده های ترکیه با رادار، بیانگر خبر خوبی نیست.
وی دیروز نیز به یونان تاخت و گفت که یونان در سطح ما نیست، چرا که از نظر سیاسی، اقتصادی یا نظامی با ترکیه برابر نیست.

تهدیدات اردوغان درحالی است که اتحادیه اروپا به تازگی به تهدیدهای چند روز پیش رییس جمهوری ترکیه نسبت به یونان واکنش نشان داده و از این بابت ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس اعلام منابع وزارت دفاع ملی ترکیه، یونان در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۱۰۰ بار حریم هوایی و آب های سرزمینی ترکیه را نقض کرده است.

ترکیه که بیش از ۷۰ سال عضو ناتو بوده، به شکایت از اقدامات تحریک آمیز و لفاظی های مکرر یونان در منطقه در ماه‌های اخیر، از جمله مسلح سازی جزایری در نزدیکی ساحل ترکیه که بر اساس یک معاهده غیرنظامی شده‌اند، پرداخته و گفته است که هدف از چنین اقداماتی بی اثر کردن تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت این کشور به نفع صلح است.
سفر سه روزه اردوغان به منطقه بالکان از امروز سه‌شنبه با سفر به بوسنی و هرزگوین، صربستان و کرواسی آغاز شده است.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار