کد خبر: ۴۶۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
سخنگوی وزارت خارجه:
در ارتباط با موضع تروئیکای اروپایی نیز پاسخ خود را اعلام کرده‌ایم. این موضع اقدامی نادرست و نسنجیده، در زمان نادرست و ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی است.

همواره تاکید کرده‌ایم که آژانس باید به فعالیت حرفه‌ای خود را انجام دهد

به نقل از ایلنا، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضع تروئیکای اروپایی علیه ایران اقدامی نادرست و نسنجیده، در زمان نادرست و ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی است. ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خود را به خرج داد تا مبتکرانه عمل کرده و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند. توافق یک مسیر دو طرفه است و انتظار این بود که طرفین نیز سازنده عمل کنند.

 ناصر کنعانی در نشست خبری صبح امروز ضمن تسلیت سالروز شهادت آیت‌الله مدنی، تبریک روز سینما و تسلیت پیشاپیش برای اربعین امام حسین(ع)، گفت: لازم است از دولت و ملت عراق برای میزبانی از همایش بزرگ و جهانی پیاده‌روی اربعین سپاسگزاری کنیم. این حد از میزبانی کریمانه که هر سال صورت می‌گیرد و امسال هم علی رغم مشکلات موجود همه دار و ندار خود را در اختیار زائرین اباعبدالله قرار داده‌اند، شایسته قدردانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه اروپا در شرایط وخیم انرژی قرار داشته و به توافق برای احیای برجام نیاز دارند، به چه علت علیه ایران بیانیه داده‌اند و موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه چیست، گفت: اینکه اروپا چرا به رغم نیاز به انرژی مایل نیستند از ظرفیت‌های موجود به ویژه ظرفیت انرژی ایران استقاده کنند را باید از دولتمردان اروپایی بپرسید. آنچه مربوط به ایران است؛ ایران به طور طبیعی به عنوان بازیگر مهم و برجسته بازار انرژی این توانمندی را دارد که بخشی از نیازهای بازارهای جهانی را تامین کند.

وی ادامه داد: در ارتباط با موضع تروئیکای اروپایی نیز پاسخ خود را اعلام کرده‌ایم. این موضع اقدامی نادرست و نسنجیده، در زمان نادرست و ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی است. ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خود را به خرج داد تا مبتکرانه عمل کرده و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند.

توافق یک مسیر دو طرفه است و انتظار این بود که طرفین نیز سازنده عمل کنند. آنچه در خصوص مباحث فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرخ می‌کنند، ثابت شده که ماهیت برنامه هسته‌ای ایرن صلح آمیز است و گزارش‌های مکرر آژانس همگی دال بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بود.

در باب امور پادمانی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای بوده و هست، به همان میزان به عدم اشاعه پایبند است و در اجرای غیر تبعیض‌آمیز نظام پادمان‌ها تاکید دارد.

وی افزود: همواره تاکید کرده‌ایم که آژانس باید به فعالیت حرفه‌ای خود فارغ از فشارهای خارجی و اتهامات یک رژیم غیر پایبند به نظام پادمان‌ها، انجام دهد. سه کشور اروپایی به جای تشکر و قدردانی از نقش سازنده ایران در همکاری با آژانس، تحت تاثیر و فشار پذیری از رژیمی قرار گرفته‌اند که عضو هیچ یک از نظام‌های پادمانی نیست.

توصیه ما به شرکای اروپایی روند گفت‌وگوهای وین این است که مسیر سازنده را در پیش بگیرند تا مسیر برای توافق باز شود. ایران آمادگی خودش را برای ادامه همکاری سازنده با آژانس اعلام کرده است و آمادگی دارد در مسیر زدودن تصاویر ساختگی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود با آژانس همکاری کند. همکاری با آژانس هم در مسیر حقوق و هم در مسیر تکالیف است و این دو در کنار هم معنا و مفهوم پیدا می‌کنند.

کنعانی در پاسخ به این سوال که شاهد رویکردهای متناقض از سوی عربستان سعودی هستیم، موضع ایران نسبت به اقدامات و اظهارات ریاض چیست، گفت: ما معتقدیم کشورهای منطقه نیازمند اتخاذ تدابیری برای ایجاد ثبات و آرامش در منطقه هستند. ثبات در منطقه لازمه توسعه اقتصادی است. آنچه می‌تواند به ایجاد ثبات در منطقه کمک کند توجه به مصالح ملی و منطقه‌ای است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در چه مرحله‌ای قرار دارد و مزایای این عضویت برای ایران چیست، گفت: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای به تصویب سران این سازمان رسیده و قدم‌های اجرایی برای عضویت رسمی و عملی ایران در این سازمان در حال طی شدن است.

به طور طبیعی این سازمان به عنوان سازمان چندجانبه ظرفیت‌های زیادی دارد و ایران به عنوان کشور مهم منطقه‌ای دارای منابع مهم انرژی و ظرفیت‌های اقتصادی و قرار گرفتن در مسیر مهمترین کریدور ترانزیتی ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند در اختیار سازمان قرار بگیرد.

عضویت در این سازمان یک منفعت و مصلحت دو سوی است. روند عضویت در حال تکمیل شدن است و در نشست آتی یادداشت تعهدات ایران برای دریافت جایگاه دولت عضو در سازمان امضا خواهد شد. در جریان این نشست گفت‌وگوهای دوجانبه و چند جانبه میان سران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار