کد خبر: ۴۷۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
اولیانوف:
نهایی شدن مذاکرات وین صرفا به اراده سیاسی کشور‌های مشارکت‌کننده در آن بستگی دارد.

پاسخ ایران مانعی سر راه توافق در مذاکرات ایجاد نمی‌کند

 به نقل از ایسنا، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در صفحه توییترش نوشت: واقعا، هیچ مسئله‌ای در پاسخ ایران [به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق در مذاکرات وین] وجود ندارد که مانعی جدی سر راه توافق باشد.

 نماینده روسیه در مذاکرات وین گفت که پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای، مانعی سر راه روند نهایی شدن توافق در مذاکرات ایجاد نمی‌کند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در ارتباط با اظهارات ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره مذاکرات وین گفت، در صفحه توییترش نوشت: واقعا، هیچ مسئله‌ای در پاسخ ایران [به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق در مذاکرات وین] وجود ندارد که مانعی جدی سر راه توافق باشد.

اولیانوف ادامه داد: نهایی شدن مذاکرات وین صرفا به اراده سیاسی کشور‌های مشارکت‌کننده در آن بستگی دارد.

این اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می‌شود که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در نشست هبری هفتگی‌اش در پاسخبه سوالی مبنی بر اینکه آیا طرف مقابل مذاکرات پاسخ ایران را داده‌اند و همچنین در توضیحی درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ما برخی شکاف‌ها در مذاکرات را پر کردیم و ایران از برخی درخواست‌های غیر مرتبطش با برجام کوتاه آمده است، گفت: همانطور که می‌دانید ما پاسخ خود را چندی پیش ارائه دادیم و منتظر دریافت پاسخ رسمی طرف دیگر هستیم.

وی ادامه داد: ما همواره بر این موضوع تاکید کرده‌ایم که طرف‌های دیگر مذاکرات مخصوصا آمریکایی‌ها باید رفتار‌های سازنده‌ای را برای دستیابی به توافق در پیش بگیرند. آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده است و با اعمال تحریم‌های غیر قانونی و یکجانبه هزینه‌های زیادی را به دولت و ملت ایران تحمیل کرده است و با توجه به این عملکرد اکنون حق ندارد در مقام مدعی قرار بگیرد و ژست طلبکارانه به خودش بگیرد.

این آمریکاست که باید برای بازگشت به روند توافق اثبات کند که عضوی قابل اعتماد است و یک رژیم قانون گریز و بحران آفرین نیست. دولت واشنگتن است که باید اثبات کند که به هنجار‌های بین‌المللی پایبند است و به نرم‌های بین‌المللی احترام می‌گذارد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخی که به هماهنگ کننده مذاکرات داده به هیچ وجه موضوعات جدیدی که مانع شکل گیری توافق و جمع بندی مذاکرات شود مطرح نکرده است. مطالبات جدیدی طرح نکرده است.

کنعانی افزود: ایران نه به زیاده خواهی‌های طرف‌های مقابل تمکین می‌کند و نه از خطوط قرمز خود عقب نشینی خواهد کرد.

او همچنین بیان کرد: هم آمریکا و هم اروپا (تروییکای اروپایی) باید اثبات کند که در روند مذاکرات به نرم‌های بین‌المللی پایبند هستند و منافع رژیم صهیونیستی را در اولویت تصمیم گیری سیاسی خود قرار نمی‌دهند.

همانطور که بار‌ها گفته‌ایم اگر در طرف مقابل اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق وجود داشته باشد. امکان دستیابی به یک توافق همه جانبه و خوب وجود دارد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار