کد خبر: ۴۷۱۴۶
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
بایدن:  
اوکراین پس از عقب راندن نیروهای روس در یک ضد حمله سریع در شمال شرق، تلاش دارد تا تمام اراضی تحت کنترل روس‌ها را آزاد کند.

پیشرفت چشمگیری اوکراین؛ راه طولانی و سختی در پیش است

به نقل از ایسنا، به دنبال تحولات میدانی جنگ روسیه و اوکراین، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که کی‌یف در اقدامات نظامی خود "پیشرفت چشمگیری" داشته اما "مسیر طولانی و مشقت‌باری" در پیش است.

 جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه در ایالت دلاور با این پرسش خبرنگاران مواجه شد که آیا اوکراین به یک نقطه عطف و حساس در جنگ با روسیه رسیده است یا خیر.

براساس بیانیه کاخ سفید، بایدن گفت: این سوال بی‌پاسخ است. گفتنش سخت است. واضح است که اوکراینی‌ها پیشرفت چشمگیری داشته‌اند چون نیروهای روسی را عقب رانده‌اند، اما فکر می‌کنم مسیر طولانی و مشقت‌باری در پیش خواهد بود.

اوکراین پس از عقب راندن نیروهای روس در یک ضد حمله سریع در شمال شرق، تلاش دارد تا تمام اراضی تحت کنترل روس‌ها را آزاد کند؛ هدفی که جو بایدن می‌گوید دستیابی به آن سخت و زمان‌بر خواهد بود.

عصر سه‌شنبه ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنانی مدعی شد که تاکنون در ماه جاری حدود ۸۰۰۰ کیلومتر مربع به دست نیروهای اوکراینی آزاد شده که ظاهراً همه آن در منطقه خارکیف واقع در شمال شرقی اوکراین است.

زلنسکی گفت "اقدامات ثبات‌سازی" در حدود نیمی از آن اراضی تکمیل شده و تقریباً به همان اندازه کار تثبیت‌سازی اراضی باقی مانده است و اقدامات هنوز ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز قادر نیست به صورت مستقل ادعاهای ارضی و پیشرفت‌های میدانی اوکراین را تایید کند. مساحت مورد اشاره زلنسکی تقریباً به اندازه جزیره یونانی کرت است. بایدن در پاسخ به این سوال که آیا اوکراین به نقطه عطفی در جنگ شش ماهه رسیده است یا خیر، گفت که تشخیص آن سخت است.

کاخ سفید که میلیاردها دلار تسلیحات و پشتیبانی ارائه کرده است، پیشتر گفت که ایالات متحده احتمالاً در "روزهای آینده" بسته کمک نظامی جدیدی را برای اوکراین اعلام خواهد کرد. یک سخنگوی ایالات متحده گفت که نیروهای روسیه مواضع دفاعی خود را ترک کرده‌اند، به ویژه در خارکیف و اطراف آن، دومین شهر بزرگ اوکراین.

انتهای پیام
برچسب ها: بایدن ، اوکراین ، روسیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار