کد خبر: ۴۷۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
دکتر محمد هادی ایمانیه، استاندارفارس:
مزارعی که به شکل غیر بهداشتی و با فاضلاب آبیاری می شوند به سرعت شناسایی و نسبت به قلع و قمع آنها اقدام شود.

باید با قاطعیت، مانع حفر هر گونه چاه جدیدِ غیرمجاز شد

 استاندارفارس گفت:مزارعی که با فاضلاب آبیاری می شوند قلع و قمع شوند

 دکتر محمدهادی ایمانیه در جلسه ستاد احیاء تالاب ها بااشاره به آسیب های وارد شده به تالاب های استان در اثر حفر چاه در اطراف آنها گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که سالانه ۱۵درصد چاه های غیرمجاز استان به ویژه در اطراف تالاب ها مسدود گردد.

دکتر ایمانیه افزود: از آن سو باید با قاطعیت، مانع حفر هر گونه چاه جدیدِ غیرمجاز شد و فرمانداران باید این مُهِم را با جدیت در شهرستان ها رصد کنند.

وی ادامه داد: البته در بحث پر کردن چاه‌های غیرمجاز کشاورزی به گونه ای عمل شود که معاش افرادی که درآمدشان از این محل تامین می شود دچار مخاطره نشود و به تدریج وبا جایگزین شدن شغل های غیرکشاورزی، اقدام گردد.

استاندار فارس همچنین با اشاره به آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب گفت: مزارعی که به شکل غیر بهداشتی و با فاضلاب آبیاری می شوند به سرعت شناسایی و نسبت به قلع و قمع آنها اقدام شود.

نماینده عالی دولت درفارس افزود: مماشات با کسانی که به خود اجازه می دهند به خاطر منافع شخصی،با سلامت و جان مردم بازی کنند،به هیچ وجه پذیرفته نیست و متولیان امر و دستگاه های مسئول ضمن اقدام سریع و قاطع،افراد خاطی را به مراجع قضایی معرفی کنند.

استاندار فارس بیان کرد: اگر مورد یا مواردی از چنین مزارعی در استان مشاهده شود بیانگر کوتاهی و عدم نظارت درست و دقیق است و مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند.

دکتر ایمانیه گفت: وظیفه محیط زیست است که نظارت کند و اگر به این نتیجه رسید که کوتاهی هر مجموعه ای باعث بروز چنین مشکلی شده باید ضمن نامه نگاری با آن دستگاه تقاضای رفع ایراد و مشکل کند و اگر آن دستگاه و مجموعه به هشدار محیط زیست توجه نکرد محیط زیست نسبت به معرفی دستگاه خاطی اقدام کند.

وی ادامه داد: در این موضوع مساله سلامت و جان شهروندان در میان است لذا هیچ مجموعه ای حق ندارد کوتاهی کند و همه باید به وظیفه خود عمل کنند تا این مشکل تکرار نشود.

 همچنین ضمن تاکید بر لزوم حفاظت و صیانت از منابع آبی اطراف دریاچه پریشان، افزود: کارگروه زیربنایی، تا شهریورماه سال آینده،پنجاه درصد کشاورزانی که از چاه های غیرمجازِ اطراف این دریاچه استفاده می کنند را به سمت فعالیت های غیر کشاورزی سوق دهد و در این مسیر استانداری فارس نیز حمایت لازم را خواهد داشت.

دکتر ایمانیه ادامه داد: همچنین چاه‌های مجاز فاقد کنتور هوشمندِ این منطقه نیز تا سال آینده و از طریق تسهیلات بانک کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شوند.

استاندار فارس همچنین در خصوص تداوم انتشار بوی بد و نامطبوع در اطراف فرودگاه شیراز گفت: تمام عواملی که می تواند موجب انتشار این بوی مشمئز کننده باشد، شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام شود.

دکتر ایمانیه افزود: یکی از دلایل وجود این بو، فاضلاب کارخانه های نشاسته سازی مستقر در این منطقه معرفی می شود که به این واحدها تا پایان آبانماه امسال مهلت داده می شود تا نسبت به ساماندهی فاضلاب خروجی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: البته به جز این علل دیگری هم می توانند در انتشار این بو موثر باشند که باید این مساله با جدیت بررسی و برای رفع همه این عوامل تصمیم مقتضی و قاطع گرفته شود.

 

انتهای پیام
برچسب ها: فارس ، استاندار فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار