کد خبر: ۴۷۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۰
زلنسکی:
در منطقه شمال شرقی خارکیف ۴۵۰ مرده دفن شده در گورهای دسته جمعی یافت شده‌اند اما افراد دیگری نیز وجود دارند از جمله کسانی که شکنجه شده‌اند.

هنوز خیلی زود است بگوییم جنگ رو به پایان است

 به نقل از ایرنا- ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در شمال شرق اوکراین متهم کرد و گفت: علی‌رغم دست‌آوردهای نیروهای من در ماه اخیر در جبهه‌های جنگ، هنوز خیلی زود است که بگوییم جنگ رو به پایان است و فعلا پایانی برای جنگ با روسیه نمی‌بینم.

رئیس جمهور اوکراین در این مصاحبه خود با رویترز اذعان داشت که نتیجه جنگ با روسیه که اکنون هفتمین ماه خود را سپری می‌کند، به تحویل سریع تسلیحات خارجی به کشورش بستگی دارد.

او وضعیت مناطق تازه آزاد شده شمال شرق را با وضعیت خونین پس از بوچا مقایسه کرد؛ شهری در نزدیکی کی‌یف که در آن نیروهای روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی متعدد در ماه‌های اولیه جنگ متهم کرد. مسکو این اتهامات را رد کرد.

زلنسکی گفت: تا امروز در منطقه شمال شرقی خارکیف ۴۵۰ مرده دفن شده در گورهای دسته جمعی یافت شده‌اند اما افراد دیگری نیز وجود دارند از جمله کسانی که شکنجه شده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شواهدی دال بر جنایات جنگی وجود دارد، افزود: همه اینها قابل مشاهده است. شواهدی وجود دارد و ارزیابی‌هایی از سوی کارشناسان اوکراینی و بین المللی در حال انجام است و برای ما بسیار مهم است که جهان این موضوع را به رسمیت بشناسد.

کرملین هنوز درباره اتهامات جدید زلنسکی پاسخی نداده است.

روسیه مرتباً هدف قرار دادن غیرنظامیان در جریان آنچه عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین می‌نامد را رد می‌کند و در گذشته گفته است که اتهامات نقض حقوق بشر یک کمپین بدنامی است که غربی‌ها علیه روسیه به راه انداخته‌اند.

اوله سینهوبوف فرماندار منطقه خارکیف روز جمعه در یکی از محل‌های گور دسته جمعی در شهر ایزیوم به خبرنگاران گفت که برخی از اجساد که در آنجا نبش قبر شده بودند با دست‌های بسته از پشت پیدا شده‌اند.

مسکو در مورد محل دفن دسته جمعی در ایزیوم که پیش از حمله متقابل اوکراین از نیروهایش خواست عقب نشینی کنند و تا آن هنگام خط مقدم اصلی‌اش محسوب می شد، اظهار نظری نکرده است.

مصاحبه تازه زلنسکی با رویترز در دفتر رئیس جمهور و در منطقه دولتی کی‌یف و تحت حفاظت شدید صورت گرفت.

زلنسکی که روز چهارشنبه از ایزیوم بازدید کرد، درخواست خود را از کشورهای غربی و دیگر کشورها برای افزایش تدارکات و ارسال تسلیحات به اوکراین تکرار کرد.

او گفت: ما از ترکیه کمک بیشتری می‌خواهیم، ‌از کره جنوبی کمک بیشتری می‌خواهیم. کمک بیشتر از جهان عرب و از آسیا.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه در ازبکستان از حملات اوکراین انتقاد کرد و هشدار داد که اگر نیروهایش تحت فشار بیشتر قرار گیرند، روسیه با قدرت بیشتری پاسخ خواهد داد.

زلنسکی اما گفت که متقاعد شده است که اگر کی‌یف ضدحمله خود را آغاز نمی کرد، عرضه تسلیحات خارجی به اوکراین کاهش می‌یافت و دستاوردهای ارضی ارتش دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار داده است.

او گفت: فکر می‌کنم این گام بسیار مهمی است که بر تصمیم‌گیری‌های برخی کشورهای دیگر تأثیر گذاشته یا خواهد داشت.

 رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو-کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

شروع جنگ اوکراین به جنگ اقتصادی بین مسکو و آمریکا منجر شد. واشنگتن تحریم‌های شدیدی را علیه بخش‌ انرژی و پولی روسیه وضع کرده است.

انتهای پیام
برچسب ها: زلنسکی ، جنگ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار