تهران ۱۰.۹۹° كمينه ۹.۷۹°  بیشینه ۱۰.۹۹°
۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۹

لاوروف: آمریکا می‌خواهد تمام دنیا را به حیاط خلوت خود تبدیل کند

آنها در اعلام نیت خود برای تحمیل شکست نظامی به کشور ما و حتی نابودی روسیه، تردید نمی کنند.
کد خبر: ۴۷۹۴۰

لاوروف: آمریکا می‌خواهد تمام دنیا را به حیاط خلوت خود تبدیل کند

به نقل از ایرنا؛ وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند همه دنیا به حیاط خلوت خود تبدیل کنند.

سرگئی لاوروف گفت: واشنگتن خود را پیروز جنک سرد می داند و تقریبا خود را فرستاده خدا بر زمین می‌شمارد؛ بدون هیچ مسئولیتی برای خود این حق را قائل می‌شود که در هر کجا و هر زمان مصون از مجازات عمل کند.

وی افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند همه دنیا به حیاط خلوت خود تبدیل کنند.

لاوروف همچنین واکنش غرب در محکوم کردن همه‌پرسی الحاق مناطقی از اوکراین را به روسیه، «روس‌هراسی رسمی با ابعاد مضحک» خواند.

وی با کنایه به محکومیت برگزاری همه پرسی در مورد الحاق بخش هایی از اوکراین به روسیه که هم اکنون توسط کشورهای غربی در حال برگزاری است، گفت: آنها در اعلام نیت خود برای تحمیل شکست نظامی به کشور ما و حتی نابودی روسیه، تردید نمی کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» و طرف غربی آن را «تهاجم نظامی» در اوکراین خواندند، آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی و زیست‌محیطی‌اش همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین تحولات از روز جمعه به مدت پنج روز همه پرسی در دو منطقه زاپوروژیه (Zaporozhye) و خرسون (Kherson) واقع در شرق اوکراین برای الحاق به روسیه آغاز شده است.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز