کد خبر: ۵۰۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲
باید بدانیم که دوره زمانی داخل مسابقات از ۲۳:۵۹ شب قبل از بازی تا پایان مسابقه که با نمونه‌گیری دوپینگ همراه است، خواهد بود.

مدت محرومیت دوپینگ با حشیش و ماری‌جوانا

 به نقل از ایسنا، ‌حشیش و ماری‌جوانا مواد ممنوعه خاص دوپینگ هستند و در صورت مصرف از سوی ورزشکار تخلف به شمار می‌روند و با محرومیت همراه خواهند بود.

مصرف کانابینوییدها (CANNABINOIDS) S۸ در حین مسابقات ممنوع بوده و تمامی مواد حاضر در این لیست جزء مواد خاص هستند.

بر این اساس تمامی کانابینوییدهای طبیعی و مصنوعی ممنوع مانند حشیش، ماری جوانا از دسته Cannabis و محصولات Cannabis، ‌تتراهیدروکانابینول‌های طبیعی و مصنوعی (THCs) و کانابینوییدهای مصنوعی که اثرات THC را تقلید می‌کنند به استثنای Cannabidiol ممنوع هستند.

فرزاد شارکی، قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه مواد مورد سوء استفاده در جامعه مانند حشیش و ماری‌جوانا جزء مواد خاص به شمار که اگر به صورت عمد در مسابقات مصرف شود ۲ سال محرومیت به همراه خواهند داشت، اظهار کرد: اگر ورزشکاری خارج از مسابقات این مواد را مصرف کند و ثابت شود که در زمان خارج از مسابقه و بدون ارتباط با عملکرد ورزشی بوده است محرومیت ورزشکار ۳ ماهه خواهد بود.

وی افزود: باید بدانیم که دوره زمانی داخل مسابقات از ۲۳:۵۹ شب قبل از بازی تا پایان مسابقه که با نمونه‌گیری دوپینگ همراه است، خواهد بود و اگر کسی در دوره ترک اعتیاد به مراکز ترک اعتیاد مورد تایید نادو برود محرومیت وی تا ۱ ماه قابل کاهش است.

گفتنی است از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) ورزشکاران سراسر جهان باید بر اساس جدیدترین فهرست مواد و داروهای ممنوعه، نسبت به عدم استفاده از این مواد یا روش‌های ممنوعه اقدام کنند و در غیر این صورت، مصداق ورزشکار دوپینگی به شمار می‌روند.

فهرست ممنوعه، بخشی اجباری از استانداردهای بین المللی برنامه جهانی مبارزه با دوپینگ است و فهرست مواد و روش های ممنوعه هر سال توسط گروه کارشناسان وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) در کشورهای مختلف بازنگری شده و این امر به منظور ارائه آموزش مناسب به ورزشکاران، مربیان و نیروهای پشتیبان و شرح تغییرات به ورزش کشورها، مدنظر قرار می گیرد و در نهایت فهرست مواد و روش های ممنوعه جدید از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) اجرایی خواهد بود.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار