کد خبر: ۵۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین موج جدید حملات به اوکراین را محکوم کرد و خواستار آتش‌بس برای جلوگیری از خطر تشدید درگیری‌ها شد.

پاپ جنگ اوکراین را به قحطی دوره استالین تشبیه کرد

به نقل از ایرنا؛ پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز چهارشنبه جنگ اوکراین را با نسل کشی سال های ۱۹۳۰ زمانی که جوزف استالین رهبر شوروی سابق قحطی گسترده‌ای را تحمیل داشت، مقایسه کرد.

فرانسیس که برای هزاران نفر در میدان سن پیتر سخن می گفت، به «هولودومور» یا قحطی بزرگ اوکراین اشاره کرد که طی آن میلیون ها اوکراینی جان باختند.

وی افزود: این شنبه سالگرد نسل کشی وحشتناک هولودومور است، نابودی با قحطی در سال های ۱۹۳۲ و ۳۳ که به طور ساختگی توسط استالین ایجاد شد.

پاپ گفت: بیایید برای قربانیان این نسل کشی دعا کنیم، برای بسیاری از اوکراینی ها، کودکان، زنان و سالمندانی که امروز در تهاجم کشته می شوند.

به گزارش رویترز، برای صدها سال، زبان اوکراینی و هر گونه بیانی از فرهنگ و هویت مستقل اوکراین ابتدا در زمان امپراطوری تزارهای روسیه و سپس در زمان شوروی منکوب شد.

هولودومور نتیجه تلاش های استالین برای اشتراکی کردن کشاورزی و ریشه کن کردن جنبش ملی گرای نوپای اوکراین بود.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، پاپ فرانسیس بارها به نام اوکراین در سخنان خود اشاره کرده و نسبت به خطر ناشی از استفاده از سلاح هسته ای و تبعات غیرقابل کنترل آن در سطح جهانی هشدار داده است.

پاپ ماه گذشته برای اولین بار به طور مستقیم از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درخواست کرد خشونت و مرگ را در اوکراین متوقف کند.

وی با بیان اینکه برقراری صلح بین روسیه و اوکراین هنوز امکان پذیر است، برای میانجیگری در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین موج جدید حملات به اوکراین را محکوم کرد و خواستار آتش‌بس برای جلوگیری از خطر تشدید درگیری‌ها شد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار