تهران ۵.۶۷° كمينه ۰.۷۹°  بیشینه ۵.۹۹°
۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۱

قطع گاز ۷ روستا و ۲ نقطه شهری در خراسان رضوی

به دلیل افت فشار گاز در حال حاضر چهار تا پنج روستا در شهرستان تربت‌ جام با قطعی گاز مواجهند.
کد خبر: ۵۵۴۶۶

قطع گاز ۷ روستا و ۲ نقطه شهری در خراسان رضوی
به گزارش معاصر به نقل از ایسنا، سرمای این روزها و کاهش دما در شهرهای مختلف خراسان رضوی، بیم افت فشار و قطعی گاز را برای مردم و مسئولان ایجاد کرد اما بین این شهرستان‌ها، این بحران در تربت‌ جام خود را نشان داد و هم‌اکنون مردم این شهر و برخی روستاهای تابعه با مشکل افت فشار و قطعی گاز مواجهند.

 در همین خصوص مدیر کل مدیرت بحران استانداری خراسان رضوی به ایسنا گفت: در پی قطع گاز در برخی مناطق تربت‌ جام، شب گذشته، ۲۳ دی، جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران در این شهرستان تشکیل شد.

محسن نجات در خصوص وضعیت بحران گاز در این شهرستان خاطرنشان کرد: با توجه به فعال شدن سامانه‌ پرفشار و قرار گرفتن شهرستان تربت‌ جام در سرشاخه مدیریت قطع گاز، برخی روستاهای آن با افت فشار و قطعی مواجه شد.

وی بیان کرد: هرچند در حال حاضر در شهرستان سطح فشار گاز تقریبا به استاندارد رسیده ولی باز هم با حضور در منطقه از تمام روستاهایی که با قطعی گاز مواجه بود و مجموعه‌هایی که برای اسکان اضطراری نیاز به گرمایش داشت، بازدید و بر توزیع نفت سفید نظارت شد.

مدیر کل مدیرت بحران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه شرایط در تربت‌ جام اکنون پایدار است، تصریح کرد: به دلیل افت فشار گاز در حال حاضر چهار تا پنج روستا در شهرستان تربت‌ جام با قطعی گاز مواجهند.

وی اظهار کرد: برای رفع مشکل این شهرستان از طریق دیسپاچینگ ملی گاز در تماس هستیم. انتظار می‌رود ترتب جام امشب از شرایط بحرانی خارج شده و به مرور شرایط بهتری را تجربه کند.

نجات گفت: با توجه به اینکه همزمان چند استان دیگر هم دچار مشکل افت فشار گاز هستند، برای رفع مشکل گاز این چند روستا منتظر تصمیمات دیسپاچینگ ملی، وضعیت مدیریت مصرف گاز و سهمیه گاز استان هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد؛ حداقل تا فردا بتوان شرایط را مقداری پایدار کرد.

نجات افزود: بر اساس آخرین آمار، فشار گاز شهرستان تربت‌ جام به ۱۲۰ رسیده است. این جای خرسندی دارد تا بتوان شرایط گاز را در منطقه پایدار نگاه داشت.

مدیر کل مدیرت بحران استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: با توجه به کمبودهایی که برای وسایل گرمایشی در تربت‌ جام بود، طی هماهنگی‌های به عمل آمده از عصر روز گذشته نزدیک به ۴۰۰۰ بخاری برقی به شهرستان انتقال داده شد و ۵۰۰۰ والر نیز در انبار امدادی هلال احمر دپو شد تا در صورت نیاز استفاده شود و مجتمع‌ها و مکان‌ها، حسینیه‌ها و مساجد را گرم نگاه دارد.

نجات با بیان اینکه به جز تربت‌ جام فعلا در شهرهای دیگر گزارشی از قطعی گاز به دلیل افت فشار نداشته‌ایم، تصریح کرد: با توجه به شرایط خاص فعلی از همه شهروندان به خصوص ساکنان شهرهای جنوبی خراسان تقاضا می‌شود به دلیل برودت هوا یک درجه دمای منازل خود را کاهش دهند.

وی اظهار کرد: اکنون که گاز بسیاری از مردم تربت‌ جام قطع شده، دمای شهرستان منفی ۱۵ درجه اعلام شده و مردم منطقه شرایط بسیار سختی را سپری می‌کنند.

مدیر کل مدیرت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: مصرف گاز همچنان در شرایط خاصی است. تقریبا بیش از ۶۰ میلیون متر مکعب مصرف گاز در استان داشتیم که یک رکوردشکنی به حساب می‌آید.

وی اظهار کرد: با توجه به کاهش دما در اغلب شهرها، احتمالا امشب مجددا مصرف گاز افزایش یابد؛ لذا از مردم درخواست می‌کنم صرفه‌جویی لازم را داشته باشند تا شرایط پایدار شود.

نجات خاطرنشان کرد: به دلیل شرایط حساس با مصوبه ستاد انرژی استان، مقرر شد گاز تمام صنایع به جز صنایع خاص و جایگاه‌های CNG و برخی اماکن دیگر قطع شود.

مدیر کل مدیرت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: اگر الگوی مصرف با تغییر نگرش همراه باشد قطعا شرایط مطلوبی برای تمام شهروندان رقم خواهد خورد.

وی عنوان کرد: صرفه‌جویی در مصرف گاز امری بسیار ضروری است و چنانچه مردم یک درجه بخاری منزلشان را کم نمایند، به پایدار بودن گاز ۲۰۰ خانوار دیگر کمک شایانی می‌کنند.

فرماندار تربت‌ جام نیز از قطع گاز هفت روستا و ۲ نقطه شهری خبر داد و گفت: در حال حاضر در مجموع گاز حدود ۶۰۰۰ خانوار شهری و روستایی قطع است.

حسین جمشیدی با اشاره به توزیع ۷۰ هزار لیتر نفت سفید در شهرستان و خریداری ۶۰ هزار لیتر دیگر که در حال انتقال به منطقه است، افزود: در حال حاضر هیچ مشکلی در زمینه تامین و توزیع نفت مورد نیاز منطقه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: مراکز تجمیعی برای اسکان احتمالی امشب شهروندان گرم و آماده‌سازی شده و امیدواریم با صرفه‌جویی شرایط بهتری در منطقه فراهم و گاز وصل شود.

فرماندار تربت‌ جام بیان کرد: تمام مساجد، تکایا و حسینیه‌ها در روستاها برای اسکان اضطراری در آماده‌باش کامل هستند. در این شرایط شهروندان باید نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند.

وی با بیان اینکه تربت‌ جام بحرانی‌ترین شهر استان به لحاظ قرار گرفتن شبکه انتقال گاز این شهرستان در پایین‌دست است، گفت: اگر می‌خواهیم گاز نقاط دیگر شهرستان قطع نشود، باید شهروندان با مدیریت مصرف، نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند تا از این بحران عبور کنیم.

جلوگیری از بحران قطع گاز در مناطق شهری و روستایی این شهرستان نیازمند همکاری بیشتر مردم و مدیریت مصرف گاز است.

با توجه به سرمای کم‌سابقه هوا و به تبع آن افزایش مصرف گاز، مردم می‌توانند با رعایت الگو و مدیریت مصرف از هرگونه مشکل در روند تامین گاز جلوگیری کنند و با پیوستن به پویش هر خانه یک اتاق گرم زمینه عبور از این بحران را به خوبی فراهم کنند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز