تهران ۷.۷۹° كمينه ۵.۷۹°  بیشینه ۷.۹۹°
۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰

واکنش رابرت مالی به اعدام جاسوس انگلیس در ایران

اقدامات ایران در بازداشت های خودسرانه و غیرعادلانه، اعترافات اجباری و اعدام هایی که انگیزه سیاسی دارند، کاملا غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.
کد خبر: ۵۵۵۴۵

واکنش رابرت مالی به اعدام جاسوس انگلیس در ایران

به گزارش معاصر به نقل از ایرنا؛ رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به اعدام "علیرضا اکبری" به جرم جاسوسی برای انگلیس واکنش نشان داد و گفت که از شنیدن این خبر وحشت کرده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز شنبه به وقت محلی در اولین واکنش دولت بایدن پس از اعدام "علیرضا اکبری" گفت: از شنیدن خبر اعدام علیرضا اکبری یک شهروند انگلیسی-ایرانی وحشت کردم.

مذاکره کننده ارشد آمریکا مدعی شد: بازداشت های ناعادلانه، اعترفات اجباری، دادگاه های ساختگی و اعدام ها با انگیزه سیاسی که جمهوری اسلامی انجام می دهد، باید متوقف شود.

قوه قضاییه ایران روز شنبه اعلام کرد علیرضا اکبری، محکوم به افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس به دار مجازات آویخته شد.

اعلام اجرای این حکم در روز شنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۱ با واکنش‌های مداخله‌جویانه نه تنها مقامات انگلیس و اروپا مواجه شد بلکه در نخستین واکنش از سوی آمریکا نیز، رابرت مالی نماینده ویژه این کشور در امور ایران که از آغاز حوادث داخلی در ایران، بر ناآرامی های متمرکز شده، باز هم اظهارات مداخله جویانه خود را تکرار کرد.

به گزارش ایرنا، قبل از اعلام اجرای حکم اعدام "علیرضا اکبری"، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی در واشنگتن در تداوم مداخله جویی دولت بایدن در امور داخلی ایران ادعا کرد: اتهامات و صدور حکم اعدام علیه علیرضا اکبری انگیزه سیاسی دارد و اعدام او بی وجدانی است و آمریکا نیز مانند انگلستان خواستار عدم اجرای حکم اعدام و آزادی فوری اوست.

این مقام آمریکایی مدعی شد: ما از گزارشها مبنی بر اینکه آقای اکبری شکنجه و به او در زندان داروی مخدر داده شده و هزاران ساعت تحت بازجویی بوده تا به دروغ اعترافات خود را تایید کند، نگران هستیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: اقدامات ایران در بازداشت های خودسرانه و غیرعادلانه، اعترافات اجباری و اعدام هایی که انگیزه سیاسی دارند، کاملا غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز