تهران ۳۱.۷۳° كمينه ۲۲.۷۹°  بیشینه ۳۱.۹۹°
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
کنعانی:

دستی که برای دوستی دراز شود را به گرمی می‌فشاریم

بر اساس نگاه انسانی، ایران دارای آمادگی برای تبادل زندانیان است، تبادل پیام‌هایی در این ارتباط از سوی برخی از کشورها انجام گرفته است و ما برای تکمیل این روند آمادگی داریم .
کد خبر: ۵۶۰۸۱

دستی که برای دوستی دراز شود را به گرمی می‌فشاریمبه گزارش معاصر به نقل از ایسنا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه همکاری‌های کره برای پرداخت مطالباتش به ایران رضایت بخش نیست، گفت: انتظار دولت و ملت ایران این است که دولت کره در این ارتباط به مسئولیت‌ها و تعهدات قانونی خود عمل کند.

 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح روز دوشنبه در آغاز نشست هفتگی خود با خبرنگاران فرا رسیدن ماه رجب را تبریک گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات سیاست خارجی کشور در طول چند روز اخیر گفت: در این مدت شاهد رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطوح مختلف بین ایران و کشورهای مختلف بوده و شاهد تماس تلفنی وزیر خارجه با تعدادی از همتایان خود بودیم.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین روند گفت‌وگوها بین ایران و کره جنوبی برای پرداخت مطالبات ایران از سوی سئول و اینکه چرا ایران با توجه به عدم همکاری کره در این ارتباط به مجامع بین‌المللی شکایت نمی‌کند، تصریح کرد: دولت کره باید به تعهدات و مسئولیت‌های قانونی خود در این ارتباط عمل کند.

وی با بیان اینکه مذاکراتی با دولت کره در کانال‌های مختلف و در سطوح مختلف در این ارتباط انجام شده است و این مذاکرات ادامه دارد، افزود: متاسفانه همکاری دولت کره در این ارتباط رضایت بخش نیست و حتی در موارد غیر تحریم که دولت کره می‌توانست در آن زمینه اقداماتی انجام دهد و بخشی از مطالبات جمهوری اسلامی را پرداخت کند اقدام شایسته و بایسته از سوی کره انجام نشد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: البته دولت کره کمک جزئی در پرداخت بخشی از الزامات مالی ایران در راستای حق عضویت کشور در سازمان ملل انجام داد و حق عضویت از آن منابع پرداخت شد ولی در مجموع همکاری دولت کره در این زمینه شایسته نیست و انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که دولت کره در این ارتباط به مسئولیت های قانونی و تعهدات خود عمل کند.

کنعانی تاکید کرد : ایران متناسب با روند همکاری‌های کره ای در این زمینه از شیوه های مناسب برای پیگیری حقوق و مطالبات خودش استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها با تاکید بر اینکه تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها بین ایران و دیگر طرف‌های مذاکره‌کننده برقرار است، خاطرنشان کرد : عدم مذاکرات رسمی و یا عدم برگزاری جلسات رسمی مذاکرات به معنای عدم تعامل و تبادل پیام نیست.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با دیدار ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل متحد با رابرت مالی دیپلمات ارشد آمریکایی نیز گفت: جناب آقای ایروانی در این ارتباط توضیحات لازم را دادند و همانطور که پیش از این گفتیم مذاکرات مستقیم دو جانبه‌ای با آمریکا نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با قطعنامه اخیر پارلمان اروپا مبنی بر پیشنهاد به شورای وزیران اتحادیه جهت قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی اظهار کرد : تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد و مغایر با منشور سازمان ملل متحد است.

وی اظهار کرد : هرگونه تعرضی به سپاه به هر شکلی ، به عنوان تعرض به امنیت جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شود و نتایج آن حتما متوجه تعرض‌کنندگان خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در برابر اقدامات اروپایی‌ها در ارتباط با سپاه دست بسته نیستیم و از اراده لازم برای برخورد متقابل برخورداریم و کشورهای اروپایی باید توجه کنند که برای مناسبات دوجانبه بیش از این هزینه ایجاد نکنند.

کنعانی همچنین در بخشی دیگری از صحبت‌های خود در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اظهار کرد: بر اساس نگاه انسانی، ایران دارای آمادگی برای تبادل زندانیان است، تبادل پیام‌هایی در این ارتباط از سوی برخی از کشورها انجام گرفته است و ما برای تکمیل این روند آمادگی داریم .

سختگوی وزارت امور خارجه اسلامی ایران تاکید کرد: به دنبال چالش‌آفرینی با اتحادیه اروپا نیستیم و از ایجاد چالش استقبال نمی‌کنیم.

سخنگوی جمهوری اسلامی ایران در این نشست در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه براین که از تقویت مناسبات با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم ، گفت: دستی که برای دوستی دراز شود را به گرمی می‌فشاریم.

وی ادامه داد: ما از هرگونه ابتکار مثبتی برای ارتقاء همکاری‌های منطقه‌ای بین کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم .‌اخیرا مواضع مثبتی را از سوی برخی از کشورها از جمله عربستان شنیده‌ایم ، این مواضع مثبت را ارج می‌نهیم و نشانه مثبت می‌دانیم.

این خبر تکمیل می شود.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز