تهران ۲۴.۹۱° كمينه ۲۰.۷۹°  بیشینه ۲۴.۹۹°
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱

گروسی: تکذیب انتقال فناوری هسته ای روسیه به ایران

انتقال فناوری هسته ای روسیه به ایران نمی‌تواند اتفاق بیفتد، زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند همه آنچه را که در زمینه فناوری‌ها و پیشرفت‌های هسته ای در ایران اتفاق می‌افتد ببیند.
کد خبر: ۵۷۳۲۴

به گزارش معاصر به نقل از خبرگزاری مهر،  رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقال فناوری‌های هسته‌ای روسیه به ایران را رد کرد.

«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) اظهار داشته است که او معتقد نیست که روسیه هواپیماهای بدون سرنشین جنگی را از ایران در ازای انتقال فناوری‌های هسته‌ای دریافت می‌کند، زیرا مسکو یکی از طرف‌های این معاهده است و خودش معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) را «به این صورت آشکار» نقض نمی کند.

گروسی در نشست چتم هاوس لندن در پاسخ به این سوال که آیا ایران می تواند در ازای دریافت فناوری هسته ای، پهپادهای روسیه را تامین کند، گفت: «این فقط یک حدس و گمان است، چون روسیه در NPT است و من نمی توانم تصور کنم که آنها NPT را به این شکل آشکار نقض کنند.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنان خود همچنین اعلام کرد که معتقد است انتقال فناوری هسته ای روسیه به ایران نمی‌تواند اتفاق بیفتد، زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند همه آنچه را که در زمینه فناوری‌ها و پیشرفت‌های هسته ای در ایران اتفاق می‌افتد ببیند.

این در حالی است که کشورهای غربی بارها ایران را متهم کرده اند که پهپادهای جنگی را برای استفاده در اوکراین به روسیه می دهد. مسکو و تهران اما این اتهامات را رد می کنند.

هفته گذشته نیز مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که برای ازسرگیری گفت‌وگوها احتمالاً ماه فوریه به ایران سفر کند. وی خطاب به کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا گفت: معتقدم برای گفت‌وگو درباره این موضوع و دیگر موضاتی که برایتان شرح دادم، احتمالاً ماه فوریه به تهران بروم؛ شاید برای گفت‌وگوهای سیاسی با ایران که بسیار لازم است. امیدوارم که پیشرفت‌هایی در این زمینه داشته باشیم.

رافائل گروسی گفت ایران علی‌رغم انباشبت مواد هسته‌ای، اقدام به اشاعه هسته‌ای نکرده و به همین دلیل لازم است که با ایران در تعامل باشیم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی با این حال برجام را «پوسته توخالی» توصیف کرد و افزود هیچ‌کس مرگ آن را اعلام نکرده است اما وظایف انجام نمی‌شوند و تمامی محدودیت‌هایی که در برجام وجود دارند، برای چندین بار نقض شده‌اند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز