تهران ۱۱.۷۳° كمينه ۸.۷۹°  بیشینه ۱۱.۹۹°
۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
کنعانی:

آماده انجام تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

در ماه مارس سال گذشته میلادی توافق مکتوبی بین طرفین در این زمینه صورت گرفته و از سوی نماینده رسمی آمریکا نیز این توافق امضا شد.
کد خبر: ۶۰۰۰۹

 

به گزارش معاصر به نقل از ایسنا،  سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: ما آماده انجام تبادل زندانیان با آمریکا هستیم و مشکل فنی طرف آمریکایی در این زمینه به خود آنها ارتباط دارد.

ناصر کنعانی در نشست خبری خود با خبرنگاران در این زمینه ادامه داد: در صورتی که طرف آمریکایی نسبت به این موضوع برخورد واقع‌بینانه داشته باشد موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع کاملا انسانی قابل انجام است.

وی در همین ارتباط گفت: در ماه مارس سال گذشته میلادی توافق مکتوبی بین طرفین در این زمینه صورت گرفته و از سوی نماینده رسمی آمریکا نیز این توافق امضا شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا در مورد توافق اخیر ایران و عربستان در پکن تاکید کرد: وزارت امور خارجه دو کشور ایران و عربستان در حال فراهم کردن مقدمات تماس و دیدارهای دو وزیر امور خارجه تهران و ریاض هستند و امیدواریم که با توجه به برنامه ریزی ها و حسن نیتی که وجود دارد در آینده بسیار نزدیک این موضوع محقق شود .

وی با بیان این که برنامه ریزی ها در این زمینه در کانال‌های دیپلماتیک در حال انجام است و توافقات صورت گرفته در این زمینه در زمان مقتضی اعلام خواهد شد در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا دیدار وزرای خارجه دو کشور در کشور ثالثی خواهد بود یا در تهران و ریاض گفت: در مورد این موضوعات توافق صورت گرفته است و در زمان مقتضی اعلام خواهد شد و مانعی برای دیدار و گفتگوی مستقیم وزرای خارجه دو کشور در دو کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه توافق اخیر ایران و عربستان بازتاب بسیار مثبتی در زمینه‌های مختلف داشته و شاهد استقبال گسترده از این توافق از سوی کشورهای مختلف بوده‌ایم،  تصریح کرد: این تحول مثبت می تواند در ارتباط با دیگر کشورهای منطقه از جمله بحرین اتفاق بیفتد و باید به مسیر دیپلماسی اعتماد بیشتری داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد خبر منتشر شده به نقل از وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه چین  به دنبال برگزاری نشست مشترک سران  شورای همکاری خلیج فارس با مقامات ایران در پکن  است و آیا این خبر  از سوی ایران تایید می‌شود؟ گفت: من نمی‌توانم این موضوع را با این جزئیات تایید کنم. آنچه که در مورد نقش آفرینی دولت چین مطرح هست و حائز اهمیت بود  نقش‌آفرینی این کشور در از سرگیری روابط ایران و عربستان برای رفع سوء تفاهم‌ها  بود و این موضوع محقق شد .

وی ادامه داد: فارغ از اینکه در مورد برگزاری این نشست توافق شده یا نشده  ما از هرگونه تحول دیپلماتیک که می‌تواند به همگرایی سیاسی کمک کند ،استقبال می‌کنیم چرا که همگرایی سیاسی به تحقق منافع اقتصادی کشورها نیز کمک می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک معاونین وزرای خارجه ایران و سوریه ، ترکیه و روسیه در مسکو  شرکت می‌کند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و لیبی گفت: گفت‌وگوهای خوبی بین ایران و دولت لیبی برقرار است و اخیراً سفیر غیرمقیم ما با وزیر خارجه لیبی گفت‌وگو انجام داده از جمله در مورد گسترش روابط دو کشور و فعالیت مجدد سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و طرابلس.

وی  با بیان اینکه قبلا بررسی های مقدماتی در این زمینه  شکل گرفته است، تصریح کرد:  امیدواریم در آینده شاهد فعالیت سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و طرابلس باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد  مطالب مطرح شده در ارتباط با توافق ایران و عربستان در نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال و طرح این ادعا از سوی این رسانه که قرار است فعالیت شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در پی توافق ایران و عربستان تعطیل شود، گفت: توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان در چارچوب مذاکرات محرمانه و عالی انجام شده است . عموماً رسانه‌ها  در مورد این توافق ها به گمانه‌زنی رسانه‌ای می پردازند ولی شما این حق را به سخنگوی وزارت خارجه بدهید که در مورد گمانه‌زنی رسانه‌ای اظهار نظر نکند .
وی با تاکید بر اینکه توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان توافق خوبی است و امیدواریم روابط دو کشور در ریل  طبیعی خود قرار بگیرد گفت : این که بین دو کشور اختلاف نظر و مشکلاتی وجود داشته باشد یک امر طبیعی است و مهم این است که کشورها در مورد این موضوعات اختلافی و حل آنها به روند های دیپلماتیک پایبند باشند و امیدواریم با تحول مثبت صورت گرفته شاهد شکل‌گیری روابط هم همراه با حسن نیت بین دو کشور باشیم .

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد روابط ایران و مصر نیز گفت:  مصر کشور مهمی در منطقه است و منطقه به هم افزایی ایران و مصر نیازمند است.

وی با بیان اینکه در حاشیه اجلاس بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی  کوتاه و مثبتی بین آقای امیرعبداللهیان و آقای عبدالفتاح  السیسی رئیس جمهور مصر صورت گرفت ،تصریح کرد :  در ارتباط با مصر  معتقد به برداشتن گام‌های جدیدی برای ارتقای روابط هستیم،  ولی همانطور که می دانید روابط بین  کشورها در یک مسیر دوجانبه است و باید دید اراده کشور مقابل در چه مسیری است‌.

 سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران  همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط سوریه با ترکیه و نقش ایران در این موضوع گفت: روابط سوریه با همسایگانش مورد توجه ایران است و بهبود  این روابط از اولویت‌های تهران است ، ما همواره معتقد هستیم  که افزایش همکاری‌ها بین سوریه و کشورهای منطقه از جمله ترکیه به تحقق  صلح در منطقه کمک می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش های ایران برای بهبود روابط ترکیه و سوریه گفت: در همین چارچوب اولین نشست مقامات  امنیتی ترکیه و سوریه در ایران برگزار شد و ایران به تلاش‌های خود برای بهبود روابط سوریه با کشورهای منطقه از جمله ترکیه ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر چندی پیش مصطفی الکاظمی نخست وزیر پیشین عراق به ایران و اهداف  وی از  انجام این سفر با توجه به اینکه دیگر مسئولیتی در عراق ندارد ، تصریح کرد : سفر مقامات مختلف عراق از جمله مقامات سابق این کشور به تهران و انجام مشورت ها میان ایران و برادران عراقی امر رایج و مسبوق به سابقه است و این  تحول جدیدی نیست .

وی با بیان اینکه تمامی نخست وزیران سابق عراق همچنان از  کانال های ارتباطی و تبادل نظر با ایران برخوردار هستند و برای گفتگو به ایران می آیند، ادامه داد : آقای الکاظمی نیز  از این موضوع مستثنی نیست و ایشان هم برای  مشورت‌های سیاسی و رایزنی با مقامات تهران به ایران سفر کرده بودند.

سخنگوی وزارت  امور خارجه همچنین در  پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رسانه‌ها مطرح شده که ایران متعهد شده به عربستان به خاطر حمله صورت گرفته  به  آرامکو و حمله به سفارت این کشور در تهران غرامت پرداخت کند ، گفت: بعد از توافق  صورت گرفته بین ایران و عربستان، شاهد شکل‌گیری جریان‌های رسانه‌ای و با طرح برخی از موضوعات حاشیه بوده ایم ، جریاناتی که می خواهند حاشیه بر  متن غلبه پیدا کند و اصل موضوع  یعنی حصول توافق را  تحت تاثیر قرار دهند .

وی ادامه داد :  در واقع تلاش هایی برای تحت شعاع قرار دادن این تحول مثبت صورت گرفته  و ما مایل نیستیم که  این مسائل حاشیه ای را مورد توجه قرار دهیم.

این خبر تکمیل می شود...

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز