تهران ۱۲.۷۹° كمينه ۹.۷۹°  بیشینه ۱۲.۹۹°
۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰

 مهمترین خبر مجلس در پایان ۱۴۰۱

هدف از این مصوبه تنها واردات نیست بلکه این است که تولیدات خودرو در کشور به روز شده و همچنین رقابت میان قطب های دیگر خودروسازی ایجاد شود.
کد خبر: ۶۰۳۶۹

به گزارش معاصر به نقل از ایسنا؛ سال ۱۴۰۱ هم به پایان خود رسید و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین روزهای کاری خود با توجه به اینکه شورای نگهبان ایراداتی به برخی موارد لایحه بودجه ۱۴۰۲ گرفته بود، به بررسی و اصلاح این مواد پرداختند و مهمترین خبری که از مثلث سبز مخابره شد «لغو مجوز مجلس به سازمان امور اداری و استخدامی کشور برای انتقال نیروهای رسمی و پیمانی» بود.

 مهمترین خبرهای مجلس شورای اسلامی را در آخرین هفته اسفند ۱۴۰۱ در این خبر مرور می کنیم:

پربازدیدترین خبر این هفته مثلث سبز با توجه به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۲ را در دستور کار داشتند، به رفع ایرادات شورای نگهبان به این لایحه اختصاص داشت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این اساس بند مربوط به مجوز مجلس به سازمان اداری و استخدامی‌ کشور برای جایابی و انتقال نیروهای رسمی، ثابت، پیمانی دستگاه های اجرایی به‌صورت بین دستگاهی و درون استانی بدون رضایت کارمند را از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف کردند.

بر اساس اصلاحات صورت گرفته در بند الحاقی ۲ تبصره ۱۹؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است از خرداد سال ۱۴۰۲ گزارش کلیه پرداخت‌های صورت‌ گرفته از محل های بودجه عمومی ‌و هدفمندسازی یارانه‌ها را به تفکیک ردیف های مصوب در جداول شماره‌های (۶، ۷، ۸، ۹ و۱۰) و پیوست شماره (۱) این قانون را ‌به‌صورت برخط (آنلاین) و در موارد استثناء حداکثر ظرف هفت روز کاری به مجلس شورای اسلامی‌ ارائه نماید تا در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

خبر پربازدید بعدی مجلس شورای اسلامی هم مربوط به حذف رقم حقوق سربازان در سال آینده از بودجه بود که بر اساس جزء ۷ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جهت تامین نظر شورای نگهبان این کار را انجام دادند.

پیش از این مجلس ارقام مشخصی برای حقوق سربازان در سال آینده مشخص کرده بود که با این ایراد شورای نگهبان مواجه شد «این ‌جهت که محدوده تعیینی در دستورالعمل ذیل جزء در سقف حداقل دریافتی پایور خواهد بود یا خیر، ابهام دارد.» لذا مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان ارقام مشخص برای حقوق سربازان را حذف کرد.

خبر بعدی هم در رابطه با سفر هیات پارلمانی ایران به بحرین برای شرکت در مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) بود که عباس گلرو رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفرش به بحرین گفت که افق‌های روشنی بین دو کشور دیده می‌شود.

محمدحسن آصفری عضو کمیته حقیقت یاب بررسی علل مسمومیت دانش آموزان با اشاره به آمار این موضوع از ابتدای مسمومیت تا روز ۲۱ اسفند خاطرنشان کرد که تعدادی از عوامل بازداشت شده و در مرحله بازجویی قرار دارند اما هنوز عوامل اصلی دستگیر نشده‌اند.

وی با اشاره به آمار دانش‌آموزان مسموم شده از ابتدای این موضوع تا روز یکشنبه (۲۱ اسفند) گفت که یک بخشی از مسمومیت ناشی از استفاده از نفتالین و همچنین ماده‌ای به نام برنج بوده است. بخشی از مسائل هم بخاطر شیطنت دانش آموزان بود که زودتر مدارس را تعطیل کنند. بخشی هم هدفمند و با غرض انجام شد (تقریبا بیش از ۱۰۰ نفر در این قضیه دستگیر شدند) که در بین دستگیرشدگان تعدادی دانش آموز بودند که به‌خاطر شیطنت این کار را انجام داده و با اخذ تعهد آزاد شدند.

احمدحسین فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم در هفته گذشته گفت که باید سیاست فعال‌تری در خصوص دخالت‌های دولت آذربایجان داشته باشیم و پاسخ این کشور را بدهیم.

همچنین در هفته گذشته بیژن نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح کمیسیون فرهنگی درباره حجاب و عفاف پرداخت و گفت: این گزارش ۷ ماده پیشنهادی در خصوص برخورد غیرمستقیم و هوشمندانه به شکلی که هیچگونه برخورد فیزیکی در اعمال قانون صورت نگیرد و در عین حال حجاب ملت حفظ شود و قانون گریزان نیز متنبه شوند، دارد اما نمی دانم چرا قرائت نشد.

وی افزود: در مواد این طرح آمده که در راستای اجرای ماده ۱ بند (د) مصوبه ۳۳۰۶۱۸ مورخ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ شورای عالی امنیت ملی و و ماده (د) بند ۲ مصوبه ۸۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راستای مواجهه هوشمند و غیرمستقیم با معضل کشف حجاب و بدن نمایی در اماکن و انظار عمومی، مواردی تقدیم می شود. فراجا و ضابطین قضایی تحت نظارت دادستانی ها از طریق دوربین و سایر ابزار فنی نسبت به جمع آوری ادله و شناسایی افرادی که در دستگاه ها و ارگان های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه از قبیل معابر، اماکن عمومی، وسایل نقلیه و فضای مجازی، کشف حجاب یا بدن نمایی می کنند، حسب جداول اقدام به مجازات متخلفین می کنند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی هم در هفته گذشته از دولت برای پیشرفت‌های مناسب در اصلاح ساختار بودجه تشکر کرد و ضمن اشاره به توافق بین ایران و عربستان گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ ثبات و امنیت در منطقه و خلیج فارس بدون دخالت قدرت های خارجی است.

الله وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم ضمن ابراز امیدواری برای ادامه واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ گفت: هدف از این مصوبه تنها واردات نیست بلکه این است که تولیدات خودرو در کشور به روز شده و همچنین رقابت میان قطب های دیگر خودروسازی ایجاد شود.

وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به اظهارات مقامات کاخ سفید مبنی بر اینکه توافقی بین ایران و آمریکا در مورد تبادل زندانیان انجام نشده، گفت که این موضع غیر حرفه‌ای غافلگیری و عصبانیت کاخ سفید از توافق پکن و نادیده انگاشته شدن آمریکا را به نمایش گذاشت.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز