تهران ۲۸.۸۵° كمينه ۲۶.۷۹°  بیشینه ۲۸.۹۹°
۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
معاون امور بین الملل بانک مرکزی:

دلار زدایی محور اصلی اجلاس پایاپای آسیایی

بر این اساس در اجلاس فردا در خصوص پذیریش عضویت این کشورها تصمیم گیری خواهد شد.
کد خبر: ۶۴۷۶۷

به گزارش معاصر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، معاون امور بین الملل بانک مرکزی با تشریح جزییات پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران گفت: در این اجلاس علاوه بر تصمیمات مهمی در زمینه دلار زدایی و کاهش وابستگی به دلار در مبادلات بین اعضا در خصوص پیام رسان بین بانکی اعضا به منظور بی نیاز شدن از سوئیفت تصمیم گیری خواهد شد.

 دکتر محسن کریمی با بیان اینکه پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با نیم قرن سابقه روزهای سه شنبه و چهارشنبه دوم و سوم خردادماه سال جاری در بانک مرکزی برگزار خواهد شد گفت: اتحادیه پایای آسیایی با هدف کاهش نیاز و وابستگی به ارزهای جهانروا به ویژه دلار در دهه 70 میلادی تاسیس شد.


این مقام بانک مرکزی افزود: ظرفیت خوبی برای دلار زدایی در اتحادیه پایاپای آسیایی شناسایی شده است، خوشبختانه دبیرخانه اتحادیه در بانک مرکزی ایران است و از سال گذشته در اجلاس پنجاه این اتحادیه مصوب شد که جمهوری اسلامی ایران میزبان اجلاس پنجاه و یکمین این اتحادیه باشد.

وی افزود: در راستای گشترش و تقویت این اتحادیه تلاش هایی به منظور پذیریش سایر کشورها در اتحادیه پایاپای آسیایی انجام شده است در حال حاضر9 کشور عضو اتحادیه از زمان تاسیس تا کنون هستند که کشورهای مهمی همچون ایران،هند و پاکستان و دیگر کشورهایی در شبه قاره هند در این اتحادیه حضور دارند.

دکتر کریمی با بیان اینکه در یکسال گذشته کشورهای جدیدی نیز درخواست عضویت در این اتحادیه را داده اند گفت: بر این اساس در اجلاس فردا در خصوص پذیریش عضویت این کشورها تصمیم گیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: در اجلاس فردا علاوه بر حضور 9 عضو اصلی اتحادیه پایاپای آسیایی کشورهای روسیه، بلاروس،افغانستان و بانک توسعه اسلامی نیر حضور خواهند داشت.

معاون امور بین الملل بانک مرکزی در خصوص سطح برگزاری اجلاس پایاپای آسیایی گفت: اجلاس پنجاه و یکمین در سطح روسای کل بانک های مرکزی عضو اتحادیه، جانشینان و قائم مقام ها و معاونان آنها به همراه مقامات بانک های مرکزی سه کشور روسیه،بلاروس و افغانستان و بانک توسعه اسلامی برگزار خواهد شد.

اصلاح اساسنامه اتحادیه به منظور سهولت در پذیریش عضویت های جدید

دکتر کریمی با تشریح دستورکار اجلاس پنجاه و یکمین اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: در اجلاس فردا بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سال گذشته در کمیته های تخصصی تلاش های زیادی انجام شده است که اساسنامه این اتحادیه به نحوی که متناسب با تحولات فعلی پولی و بانکی بین المللی باشد اصلاح شود بر همین مبنا مفاد مهمی از مواد اساسنامه به منظور اصلاح در زمینه تسهیل در عضویت سایر کشورها مورد بازبینی و همچنین استفاده از ارزهای کشورهای عضو به عنوان ارزهای تسویه به شور گذاشته خواهد شد.


تصمیم گیری در زمینه سبد ارزی تسویه

وی افزود: علاوه بر نحوه عضویت و استفاده از ارزهای محلی برای تسویه مبادلات، سه ارز دیگر به عنوان ارزهای سبد تسویه در دستور کار اجلاس قرار دارد تا در حد امکان وابستگی و نیاز کشورها را برای پایای سازی در دفاتر اتحادیه به دلار و یورو کاهش دهیم.

کریمی با تاکید بر اینکه 9عضو اصلی عضو اتحادیه پایاپای آسیایی هستند گفت: ‌سه کشور به صورت حضوری عضو ناظر در این اتحادیه هستند و امیدواریم تصمیمات خوبی در این اجلاس گرفته شود و گامی برای تقویت این اتحادیه در زمینه دلار زدایی و کاهش وابستگی به زیرساخت های پولی و بانکی تحت کنترل برداشته شود.


معاون امور بین الملل در خصوص مذاکرات دو جانبه با کشور روسیه در این اجلاس گفت: فردا تهران میزبان رئیس کل بانک مرکزی روسیه خواهد بود و مذاکرات دوجانبه ای با بانک مرکزی این کشور در راستا توافقات و اسنادی که در یک سال گذشته توسط طرفین به امضا رسیده است مورد مذاکره و بررسی قرار می گیرد و روسیه به عنوان عضو ناظر امسال در اجلاس شرکت می کند.

دکتر کریمی در خصوص محتوای مذاکرات اجلاس فردا نیز گفت: علاوه بر اصلاحات پیش بینی شده در اساسنامه و رای گیری در این خصوص، یک سری اقدامات محتویی نیز در این اجلاس مورد بررسی قرار می گیرد و در آستانه برگزاری این اجلاس موضوعات مهمی همچون پیام رسان بین بانکی برای بانک های مرکزی عضو این اتحادیه فراهم شده است که پیام های بانکی میان اعضا را از سوئیفت بی نیاز خواهد کرد و همچنین امکان سنجی و به کارگیری ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی برای پرداخت های برون مرزی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز